Odpowiedź

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej mają obowiązek wykonywania zadań związanych z potrzebami obronnymi państwa. Jednostki te mogą być także zobowiązane do pozostawania w gotowości w sytuacjach kryzysowych oraz w stanach nadzwyczajnych (klęskach żywiołowych).

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) - dalej u.p.o.o. umacnianie obronności Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowanie ludności i mienia narodowego na wypadek wojny oraz wykonywanie innych zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony należy do wszystkich organów władzy i administracji rządowej oraz innych organów i instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych, a także do każdego obywatela w zakresie określonym w ustawach.
Jak wynika z powyższego zakres podmiotowy tej ustawy jest bardzo szeroki i bez wątpienia w katalogu określonym w zacytowanym przepisie znajdują się również samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Zadania wykonywane w ramach powszechnego obowiązku obrony przez organy, podmioty, jednostki organizacyjne oraz organizacje wymienione powyżej, w tym przez SP ZOZ-y określają ustawy i wydane na ich podstawie akty prawne właściwych organów (art. 18 ust. 1 u.p.o.o.).
Ogólne zasady wykonywania zadań obronnych przez organy administracji publicznej, a także przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony (Dz. U. Nr 16, poz. 152).
Ponadto kwestie związane z zadaniami w ramach powszechnego obowiązku obrony w odniesieniu do SP ZOZ-ów reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystywania publicznej i niepublicznej służby zdrowia na potrzeby obronne państwa oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. Nr 143, poz. 1515 z późn. zm.).
Aktem prawnym regulującym kwestie związane ze sprawami zarządzania kryzysowego jest ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590 z późn. zm.).
Z kolei obowiązki SP ZOZ-ów w przypadku klęski żywiołowej określa ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. Nr 62, poz. 558 z późn. zm.).

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie