Pielęgniarki odniosły się przede wszystkim do zapisów dotyczących świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z przyjętym założeniem zarządzenie wskazuje na dodatkowe świadczenia nad chorymi z ranami wymagającymi długotrwałego zaopatrywania, stanowiąc, iż w celu realizacji wizyt związanych z wykonywaniem u pacjentów opatrunków pielęgniarka zapewnia jałowy sprzęt jednorazowy, materiały opatrunkowe (gaziki, bandaże, plastry), środki dezynfekcyjne, pojemnik na odpady medyczne (w tym opatrunek zdjęty z rany) oraz środki ochrony osobistej Świadczenie to powinno być dodatkowo finansowane - wizyta 25,00 zł.
Również świadczenia udzielane w profilaktyce wieku rozwojowego u dzieci do ukończenia szóstego roku życia obejmują w szczególności wizyty patronażowe w trzecim i czwartym miesiącu życia i adekwatnie do potrzeb w dziewiątym miesiącu życia oraz testy przesiewowe adekwatne do wieku rozwojowego dziecka co powinno być dodatkowo finansowane - wizyta 28,00zł. Wnioski zmian obejmują również dodatkowe finansowanie (12,00) porad udzielanych w ramach profilaktyki leczenia otyłości.
Natomiast w zakresie świadczeń położnej podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy wnosi się o dokumentowane świadczenia w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki oraz poprzez włączenie wydruku wyniku badania do indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentki prowadzonej przez położną podstawowej opieki zdrowotnej. (świadczenie dodatkowo finansowane porada 16,00zł).
Samorząd zwrócił również uwagę na podwyższenie stawki kapitacyjnej na jednego ucznia do 48,00zł w zakresie pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania.
Źródło:www.nipip.pl