Z korespondencji prowadzonej przez Rzecznika w latach 2006 i 2007 wynikało, że do ewentualnego opracowania projektu stosownego aktu prawnego powinno dojść z inicjatywy ministra zdrowia. W dalszej korespondencji stwierdzono jednak, że właściwym w omawianej sprawie jest minister sprawiedliwości.
Jak wynika z ostatniej odpowiedzi ministra sprawiedliwości z maja 2014 roku, minister nie widzi przesłanek do podejmowania inicjatywy prawodawczej na polu procedury cywilnej, natomiast uważa, że konieczne jest wprowadzenie regulacji prawnych, które gwarantowałyby przynajmniej procedury ustalania tożsamości dawcy materiału genetycznego do badań, prawidłowości wyrażenia zgody bądź zezwolenia na przeprowadzenie badania oraz odpowiednią ochronę pobranego do badań materiału biologicznego i związanych z nim danych osobowych.
Czytaj: KIDL: badania genetyczne muszą być pod kontrolą >>>
Wprowadzenie takich regulacji należy do właściwości ministra zdrowia, podobnie jak wypracowanie standardów medycznych i metodologii przeprowadzania badań DNA. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Rzecznik Praw Obywatelskich: konieczne uregulowanie kwestii badań DNA
Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu lat występuje z wnioskami o uregulowanie zasad przeprowadzania w sprawach cywilnych badań kodu genetycznego DNA, a także badań przeprowadzanych poza systemem wymiaru sprawiedliwości, na zasadach komercyjnych.