Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
14 września 2012 r., w wystąpieniu do Prezesa NFZ Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji w sprawie zasad i poziomu finansowania psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce, w szczególności w odniesieniu do środków przeznaczonych na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Przeprowadzane przez pracowników Biura RPO wizytacje szpitali psychiatrycznych oraz kierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich skargi pacjentów oraz środowiska lekarskiego wskazują na utrzymujący się stan niedofinansowania i przeznaczania środków finansowanych w wysokości niedostatecznej do rzeczywistych potrzeb. Na niepokojącą sytuację w systemie opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi wskazuje ostatni raport NIK dotyczący przestrzegania praw pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym. Problemy w funkcjonowaniu szpitali psychiatrycznych, takie jak opóźnienia w planowanej hospitalizacji pacjentów, częste niedobory kadrowe, nieodpowiedni stan sanitarno-techniczny pomieszczeń szpitalnych – zagrażający nawet bezpieczeństwu pacjentów, w dużej mierze spowodowane są brakiem odpowiednich środków finansowych.
Stworzeniu kompleksowego systemu ochrony zdrowia psychicznego społeczeństwa, w tym zapewnieniu skutecznej prewencji, leczenia zaburzeń psychicznych i ochrony praw pacjentów, ma służyć realizacja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Właściwa realizacja zadań określonych w Programie wymaga jednak zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania. Kierowane do Rzecznika skargi wskazują natomiast na odstępstwa od zalecanych nakładów finansowych zawartych w NPOZP.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 21 września 2012 r.
\