- Jaki czas przepustki pacjenta należy sprawozdać do NFZ?
- Jaki czas trwania przepustki jest płatny przez NFZ?
- Czy pacjent może wyjść na przepustkę w przypadku realizacji stacjonarnej rehabilitacji ogólnoustrojowej?
- Jak długo może trwać przepustka, żeby nie było konieczności wykonania sprawozdania do NFZ?
- Czy jeśli pacjent wyjdzie na 12-godziną przepustkę, to należy ją sprawozdać do NFZ?
Przekazując do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia komunikat sprawozdawczy w zakresie świadczeń rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych świadczeniodawca zobowiązany jest przekazać informację o każdej przepustce, nawet tej, trwającej kilka minut. Jednocześnie wskazać należy, iż do osobodni podlegających rozliczeniu nie zalicza się dni kalendarzowych, w czasie których świadczeniobiorca za zgodą świadczeniodawcy, okresowo przebywał poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego, w którym udzielane są stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, a także osobodni nie wykorzystanych przez świadczeniobiorcę w związku z jego wypisaniem przed ustalonym terminem zakończenia leczenia.
Powyższe przesądza zatem o niemożności rozliczenia jakiegokolwiek osobodnia i to w całości, w czasie którego pacjent przebywał, za zgodą świadczeniodawcy, na przepustce poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego (bez względu na czas jej trwania). Niezależnie jednak od brzmienia cytowanego podkreślić należy, iż dobrą praktyką przyjmowaną przez niektóre przynajmniej oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwość rozliczenia osobodnia w świadczeniach rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych w tych przypadkach, gdy przepustka udzielana była w celu skorzystania z innych świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie ambulatoryjnym. Konkludując, nie czas trwania przepustki, a wyłącznie jej cel, przesądzać może o ewentualnej dopuszczalności rozliczenia osobodnia w świadczeniach rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych.
Rozliczenie przepustki ze szpitala
Zgodnie z postanowieniami "Szczegółowego komunikatu sprawozdawczego tworzonego przy użyciu języka XML, stosowanego do wymiany informacji między świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia, dotyczącego świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy)", stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 103/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie określenia szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML dotyczących świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych, w odniesieniu do daty i godziny rozpoczęcia przepustki czas ten należy przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywać z dokładnością do minut wskazując w sekcji sekund wartość "00".
Powyższe przesądza zatem, że przekazując do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia komunikat sprawozdawczy w zakresie świadczeń rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych świadczeniodawca zobowiązany jest przekazać informację o każdej przepustce, nawet tej, trwającej kilka minut. Zgodnie z kolei z przepisem § 17 pkt 2 zarządzenia Nr 61/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach: rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci ze śpiączką, do osobodni podlegających rozliczeniu nie zalicza się dni kalendarzowych, w czasie których świadczeniobiorca za zgodą świadczeniodawcy, okresowo przebywał poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego, w którym udzielane są stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, a także osobodni nie wykorzystanych przez świadczeniobiorcę w związku z jego wypisaniem przed ustalonym terminem zakończenia leczenia. Powyższe przesądzałoby zatem o niemożności rozliczenia jakiegokolwiek osobodnia, i to w całości, w czasie którego pacjent przebywał, za zgodą świadczeniodawcy, na przepustce poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego.
Niezależnie jednak od brzmienia cytowanego przepisu podkreślić należy, iż dobrą praktyką przyjmowaną przez niektóre przynajmniej oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwość rozliczenia osobodnia w świadczeniach rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych w tych przypadkach, gdy przepustka udzielana była w celu skorzystania z innych świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie ambulatoryjnym. Konkludując, nie czas trwania przepustki, a wyłącznie jej cel przesądzać może o ewentualnej dopuszczalności rozliczenia osobodnia w świadczeniach rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach stacjonarnych. Jeśli zaś przepustka ma być udzielona świadczeniobiorcy w celach innych niż związane z opieką medyczną, to świadczeniodawca, mając na względzie ryzyko braku możliwości rozliczenia osobodnia, może nie wyrazić zgody na okresowe przebywanie pacjenta poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego.