Z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej mamy do czynienia w odniesieniu do indywidualnych praktyk zawodowych lekarzy i pielęgniarek oraz praktyk grupowych w formie spółki cywilnej. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego konieczny jest w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność leczniczą w praktyce grupowej w formie spółki jawnej lub partnerskiej lub w podmiocie leczniczym w formie spółki kapitałowej. Niniejszy komentarz ma na celu praktyczne objaśnienie czytelnikowi procesu rejestracji podmiotu we właściwych rejestrach podmiotów prowadzących działalność leczniczą.
1. Jaka jest podstawa prawna procedury rejestracyjnej
Omawiając zagadnienie rejestracji podmiotów w rejestrze działalności regulowanej, należy odwołać się do przepisów następujących aktów prawnych:
– ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn zm.) – dalej u.dz.l.,
– rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru (Dz. U. Nr 221, poz. 1319) – dalej r.s.w.r.,
– rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych dla zakładów opieki zdrowotnej oraz szczegółowych zasad ich nadawania (Dz. U. Nr 170, poz. 1797 z późn. zm.).
2. Jak należy rozumieć pojęcie podmiotu wykonującego działalność leczniczą?
Złożenie wniosku w rejestrze działalności regulowanej jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 2 u.dz.l. podmiotami wykonującymi działalność leczniczą są podmioty lecznicze oraz podmioty prowadzące praktykę zawodową. Do grupy pierwszej ustawodawca zalicza: przedsiębiorców, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia oraz kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe, w zakresie, w jakim prowadzą działalność leczniczą. Kategorię drugą natomiast stanowią lekarskie i pielęgniarskie praktyki indywidualne oraz grupowe. Praktyki grupowe prowadzone mogą być w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich i jako takie będą podlegały ujawnieniu w rejestrze.
3. Jakie organy właściwe są do prowadzenia rejestru działalności leczniczej?
W zależności od tego, w jakiej formie prowadzony ma być podmiot wykonujący działalność leczniczą, z uwzględnieniem wskazanych powyżej zapisów art. 2 u.dz.l., organami rejestrowymi są:
1) w przypadku podmiotów leczniczych – wojewoda właściwy ze względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania podmiotu;
2) w przypadku indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych lekarzy – okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca wykonywania praktyki;
3) w przypadku indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych pielęgniarek – okręgowa rada pielęgniarek i położnych właściwa dla miejsca wykonywania praktyki.
4. Jak prawidłowo zarejestrować podmiot leczniczy?
Zgodnie z treścią art. 100 u.dz.l. w celu dokonania rejestracji podmiotu leczniczego należy udać się do właściwego organu, który w imieniu wojewody prowadzi rejestr podmiotów na terenie danego województwa. W praktyce przyjęło się, iż w zależności od województwa organem tym może być wojewódzkie centrum zdrowia publicznego (np. województwo łódzkie czy śląskie) czy wydział zdrowia urzędu wojewódzkiego (np. województwo lubelskie). Podstawą wpisu jest wniosek, którego wzór można pobrać ze strony internetowej www.rejestrzoz.gov.pl. W § 14 r.s.w.r. wprowadzono zasadę, iż wniosek składa się w formie elektronicznej, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub za pośrednictwem profilu zaufanego na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wniosek wysyłany był z aktywnego adresu e-mail, który został również wskazany we wniosku o wpis i który będzie używany w bieżącej pracy podmiotu. Zgodnie bowiem z § 17 r.s.w.r. organ prowadzący rejestr przesyła na ten adres informację o wydaniu zaświadczenia o rejestracji oraz dane umożliwiające pobranie zaświadczenia z systemu informatycznego.
Jednocześnie trzeba podkreślić, iż ustawodawca ustanowił okres przejściowy do dnia 31 grudnia 2012 r., w którym dopuścił możliwość składania wniosków w formie papierowej i jednocześnie uzyskiwania od organu rejestrującego zaświadczenia o wpisie w tej samej formie, na wyraźne żądanie wnioskodawcy.
(...)
Fragment komentarza zamieszczonego w całości w publikacji Serwis Prawo i Zdrowie