Pracodawcy RP zaapelowali o podjęcie działań ograniczających biurokrację w ochronie zdrowia. Apelują tym samym do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, który taką deklarację złożył w swym exposé.
Minister Arłukowicz, w trakcie swojego sejmowego exposé, zapowiadał przegląd i zniesienie niektórych kłopotliwych obowiązków biurokratycznych, które utrudniają pracę szpitali i lekarzy. Do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań w tej sprawie.
Tymczasem lekarze coraz więcej czasu poświęcają na prowadzenie dokumentacji medycznej. Odbywa się to kosztem pacjentów, którzy, jak pokazuje Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2012 r., oceniają system bardzo źle.
Jak wylicza Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala, „do obowiązków personelu medycznego należy m.in.: sprawdzenie, czy pacjent posiada ważny dowód osobisty, prowadzenie dokumentacji medycznej uwzględniające wymogi ustawy refundacyjnej, wypisywanie recept, wypisywanie i wysyłanie do ZUS druku ZLA”. Zdaniem Andrzeja Mądrali, konieczne jest jak najszybsze powołanie zespołu składającego się z lekarzy, świadczeniodawców, ekspertów oraz pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i MZ. Gremium to zajęłoby się systematycznym przeglądem obowiązków biurokratycznych.
W okresie gorszej koniunktury gospodarczej i zmniejszonego napływu pieniędzy do systemu każda oszczędność jest ważna. Dlatego Pracodawcy RP apelują do MZ o jak najszybsze podjęcie działań i wykorzystanie efektów pracy zespołu ministerialnego oraz powołanie kolejnego, który zajmie się deregulacją obowiązków administracyjnych w ochronie zdrowia.
Pracodawcy RP przypominają, że już ponad dwa lata temu powstał zespół roboczy, który miał wypracować szybszy i tańszy sposób przekazywania pieniędzy do NFZ. Obecnie zajmują się tym ZUS i KRUS – za opłatą. W ubiegłym roku ZUS ze składek za przekazanie pieniędzy do NFZ uzyskał ponad 107 mln zł. To jest olbrzymia kwota; niestety pomimo zakończonych prac, do dziś nie podjęto prac nad zmianami w systemie poboru składki.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 13 czerwca 2012 r.
\