Takie rozwiązanie, według producentów leków, zachwieje kondycją krajowego przemysłu farmaceutycznego, uniemożliwiając uczciwe konkurowanie na polskim rynku poprzez stworzenie preferencji dla wytwórców zagranicznych. 

Lewiatan i producenci leków stwierdzają, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - wbrew zapowiedziom rządu i wicepremiera Mateusza Morawieckiego o konieczności wsparcia krajowych firm prowadzących aktywność inwestycyjną w Polsce - wprowadza zmiany, które skazują rodzimy przemysł farmaceutyczny na marginalizację. 

Dotyczy to projektu nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Planowane zmiany, zawarte w art. 15 ust. 3a i 3b projektu ustawy, skutkować będą zwiększeniem wydatków NFZ w każdym roku o równowartość środków przeznaczanych na całoroczny program bezpłatnych leków dla seniorów 75+, czyli o około 500 mln zł – podkreślają autorzy komentarza. 

Proponowane zmiany zakładają tworzenie jednolekowych grup limitowych. 
„Tymczasem grupy zostały utworzone po to, aby leki na te same schorzenia konkurowały ceną. Produkty mające zbliżone właściwości terapeutyczne umieszcza się w jednej grupie, a najtańszy (pokrywający 15 procent zapotrzebowania) wyznacza limit będący podstawą wysokości refundacji leku przez NFZ. Dzięki temu ceny niektórych leków spadają nawet o kilkadziesiąt procent” – czytamy w stanowisku Lewiatana i związku pracodawców.

Zmiana proponowana przez resort zdrowia wprowadza możliwość wyodrębnienia do osobnych (jednolekowych) grup limitowych leków oryginalnych po wygaśnięciu ochrony patentowej, gdy na rynku są już dostępne jego odpowiedniki generyczne, tylko na podstawie uznaniowej decyzji ministra zdrowia. W efekcie stanowi to przedłużenie monopolu tych produktów, ponieważ nie będą one musiały konkurować ceną z innymi z grupy – zauważają autorzy komentarza i przestrzegają, że uniemożliwi to uczciwą konkurencję na rynku leków w Polsce i zachwieje kondycją finansową krajowego przemysłu farmaceutycznego. 

„Ograniczy to produkcję w Polsce, zmniejszy zatrudnienie, spowoduje spadek wpływów podatkowych oraz zahamuje eksport. W dodatku zagrozi bezpieczeństwu lekowemu Polski i uzależni nasz rynek od zagranicznych koncernów farmaceutycznych” – czytamy w stanowisku.

Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl

 [-OFERTA_HTML-]