Taki postulat wygłosili Eksperci podczas I Konferencji Naukowej Pomorskiej Izby Adwokackiej „Prawo Medyczne i Farmaceutyczne”, która odbyła się w dniu 12 listopada 2015 r. w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
Konferencja poświęcona była istotnym zagadnieniom ze styku zarówno prawa i medycyny, jak również aspektów etycznych i organizacyjnych w polskiej ochronie zdrowia. Program konferencji obejmował pięć bloków tematycznych, a wstępem do dalszych prelekcji był wykład sędziego Igora Tuleya dotyczący problematyki korupcji w środowisku medycznym. Zaznaczył on, że z roku na rok ilość incydentów korupcyjnych w polskich placówkach ochrony zdrowia zmniejsza się i Polska plasuje się pod tym względem w środku stawki europejskiej, której przodują takiej kraje jak Grecja czy Hiszpania, w których problem korupcji w ochronie zdrowia jest zdecydowanie poważniejszy. Ekspert zaznaczył także, że sam system finansowania ochrony zdrowia może sprzyjać patologii korupcyjnej.
Pierwszy blok tematyczny dotyczył odpowiedzialności osób wykonujących zawody medyczne. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. zw. dr hab. Ewa Bagińska, dr adw. Janusz Kaczmarek, dr adw. Paweł Brzezicki, adw. Roman Nowosielski oraz r.pr. Agnieszka Sieńko.
Drugi blok tematyczny poświęcony był tematyce z pogranicza moralności, prawa i medycyny. Swoje prelekcje wygłosili prof. Krzysztof Łukaszuk (lekarz specjalizujący się w metodzie zapłodnienia in vitro), dr hab. Oktawian Nawrot oraz prof. Bolesław Rutkowski (lekarz specjalizujący się w tematyce m.in. transplantologii).
Kolejny panel dotyczył praw pacjenta w zakresie dokumentacji medycznej oraz informacji o stanie zdrowia. Wśród prelegentów znaleźli się: dr K. Syroka-Marczewska oraz dr T. Sroka.
Przedostatni panel tematyczny dotyczył postępowania w sprawach dotyczących błędu medycznego, wśród Ekspertów znaleźli się: adw. J. Glanc, dr adw. I. Adrych-Brzezińska oraz dr hab. S. Steinborn.
Końcowy panel tematyczny poświęcony był prawu farmaceutycznemu. Prelegentami byli: dr hab. Agnieszka Zimmermann, r.pr. N Łojko oraz adw. P. Ratnicki-Kiczka.
Najwięcej kontrowersji wśród uczestników konferencji budziła kwestia informowania pacjenta o ryzykach zabiegu i tym samym prawidłowość odbieranej od niego zgody na zabieg. Ogromne zainteresowanie wzbudziła także prelekcja prof. Łukaszuka dotycząca zapłodnienia pozaustrojowego oraz nowych regulacji ustawy o leczeniu niepłodności – z perspektywy podmiotów leczniczych, które takie zabiegi przeprowadzają.
Zarówno prelegenci jak i uczestnicy konferencji podkreślali w swych wypowiedziach, że tego typu konferencje, skupione wokół tematyki prawno-medycznej są potrzebne i rozszerzają horyzonty zarówno prawników, jak i medyków, dając jednocześnie możliwość wymieniania się własnymi doświadczeniami.
Alicja Plichta