Rekomendacje powstały pod patronatem profesor Marii Sąsiadek, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Genetyki Klinicznej oraz z zaangażowaniem wielu uznanych specjalistów.
Rekomendacje te są ważne, ponieważ wiele trudności wynika ze stosowania zarządzenia prezesa NFZ z 30 grudnia 2016 roku (129/2016/DSOZ) dotyczącego zmiany sposobu finansowania badań genetycznych u hospitalizowanych pacjentów.
Tymczasem terapie celowane stanowią olbrzymią szansę terapeutyczną nowoczesnej medycyny. W odróżnieniu od innych metod leczenia, są wyjątkowo zależne od trafnej, precyzyjnej diagnostyki, zwłaszcza patomorfologicznej i genetycznej. Ich implementacja wymaga wielkiej sprawności organizacyjnej i współpracy wielu dziedzin: klinicznych i diagnostycznych.
„Analiza genetyczna jest obecnie rutynowym elementem postępowania w diagnostyce nowotworów. Wiedza na temat specyficznych nieprawidłowości genetycznych, obecnych w komórkach nowotworu pacjenta, jest użyteczna zarówno dla lekarza patologa, jak i dla lekarza klinicysty. Badanie genetyczne w wielu przypadkach pozwala na ustalenie właściwego rozpoznania, a w procesie leczenia- pomaga lekarzowi dokonać wyboru rodzaju i trybu optymalnej terapii. W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp wiedzy w zakresie genetyki nowotworów. W wielu rozpoznaniach proces diagnozowania nieodłącznie obejmuje charakterystykę genetyczną komórek guza. W obszarze leczenia wprowadzane są nowe leki ukierunkowane molekularnie, a więc planowanie terapii bezwzględnie wymaga oceny obecności, bądź braku określonych cech genetycznych. Ponadto postęp wiedzy, dotyczący zmian genetycznych związanych z powstaniem i progresją nowotworów, umacnia wagę oceny statusu genów predyspozycji i genetycznych czynników prognostycznych” – czytamy w poradniku.
Infarma podkreśla, że w polskim systemie ochrony zdrowia, tak rozproszonym i różnie finansowanym, jest to zadanie niezwykle wymagające. Przykładem jest chociażby diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna. Dostęp do niej warunkuje nie tylko technologia i wykształcony personel, ale także sposób jej zorganizowania i finansowania. To ostatnie może stanowić barierę dostępu, lub wręcz przeciwnie – zachętę. Tę zależność dostrzegł prezes NFZ, wydając zarządzenie które zmieniło sposób finansowania diagnostyki genetycznej u hospitalizowanych pacjentów.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma reprezentuje 28 wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne.
Poradnik „Rekomendacje dotyczące rozliczania badań diagnostycznych w chorobach nowotworowych” jest dostępny na stronie Infarmy.
Źródło: www.infarma.pl
[-OFERTA_HTML-]