Kluby poselskie debatowały nad sprawozdaniem z realizacji Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2010 r.
27 kwietnia2012 r., podczas debaty poselskiej stwierdzono, iż Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych wymaga modyfikacji. Profilaktyka jest mało skuteczna – niewiele osób korzysta z zaproszeń na badania.
Sprawozdanie z realizacji programu poparły wszystkie kluby z wyjątkiem SLD, które zgłosiło wniosek o odrzucenie. Będzie on poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
Jak poinformowała wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz, na realizację programu w 2010 r. wydano ponad 275 mln zł, w tym ponad 76 mln zł na profilaktykę. W ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wykonano ponad 980,7 tys. badań mammograficznych u kobiet w wieku 50–69 lat, czyli ponad 40 proc. wskazanej populacji. Stwierdzono raka piersi u 4 341 kobiet, a u 245 059 kobiet łagodne zmiany.
W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy wykonano blisko 795,5 tys. badań cytologicznych u kobiet w wieku 25–59 lat, co stanowiło 27 proc. pacjentek kwalifikujących się do badań. Wykryto nowotwory raka szyjki macicy u 54 kobiet.
Pachciarz przyznała, że Resort Zdrowia nie jest zadowolony z tych wyników, zwłaszcza programu dotyczącego raka szyjki macicy. Uznała, że wymaga to analiz i modyfikacji, aby zwiększyć liczbę kobiet zgłaszających się na badania.
Więcej na ten temat na stronie internetowej TVP.INFO.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.tvp.info, stan z dnia 30 kwietnia 2012 r.
\