Organizacje skupione w ramach „Porozumienia 1 czerwca” wypowiedziały się w kwestii konfliktu wokół recept na leki refundowane.
„Porozumienia 1 czerwca” z niepokojem obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia podejmowane w sprawie sporu MZ i Narodowego Funduszu Zdrowia ze środowiskiem lekarskim, dotyczącego umów na leki refundowane. Działania te mogą spowodować kolejne ograniczenie w dostępie do leków refundowanych, pogłębiające i tak dużą skalę ograniczeń w dostępie polskich obywateli do leków i świadczeń zdrowotnych.
Organizacje pacjentów współpracujące w ramach „Porozumienia 1 czerwca” obawiają się, że jeśli działania Ministra Zdrowia nie rozwiążą sporu ze środowiskiem lekarskim, problem z receptami wypisywanym z odpłatnością 100% może dotknąć szeroką grupę pacjentów podobnie do problemów, jakie napotkali pacjenci po 1 stycznia 2012 roku.
Organizacje lekarskie działające w ramach Porozumienia wyrażają niepokój trwającym przez pół roku i nierozwiązanym przez Ministerstwo problemem umów i recept oraz wrogością, z jaką Resort traktuje środowisko lekarskie.
Natomiast obywatele działający w ramach Porozumienia, wyrażają zaniepokojenie racjonalnym wykorzystaniem składek podatników na ubezpieczenie zdrowotne, wobec narastającego niezadowolenia wszystkich środowisk w systemie ochrony zdrowia – lekarzy, pacjentów, pielęgniarek i świadczeniodawców.
Więcej na ten temat na stronie internetowej www.1czerwca.pl.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.1czerwca.pl, stan z dnia 27 czerwca 2012 r.
\