Aż u 41 osób stwierdzono przewlekłą niewydolność żylną w różnych stadiach zaawansowania, a 27 osób będzie wymagało ścisłej kontroli specjalisty. Trzej pacjenci, u których zdiagnozowano krytyczne niedokrwienie kończyn, otrzymali natychmiastowe skierowanie na oddział szpitalny PAKS. Dzięki akcji zostaną oni poddani szybkiej terapii i nie dojdzie u nich do zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu, rozwoju choroby.
- Nasza placówka ma ogromne znaczenie dla ponad 200 tysięcy mieszkańców powiatu nyskiego oraz powiatów sąsiadujących. Dzięki niej możemy im zapewnić bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadkach nagłych, np. pękniętego tętniaka aorty, kiedy transport do innej placówki oznaczałby często brak szans na przeżycie, czy w przypadku ostrego niedokrwienia, gdzie o uratowaniu kończyny decyduje pierwsze 6 godzin od wystąpienia objawów. – mówi dr Jacek Polewiak, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej w Nyskim Centrum Sercowo-Naczyniowym PAKS. - Ściśle współpracujemy z lokalnym szpitalem publicznym, przyjmując wszystkie przypadki wymagające specjalistycznego zaopatrzenia ze strony chirurgii naczyniowej lub kardiologii inwazyjnej. – dodaje.
O dużych potrzebach z zakresu konsultacji schorzeń układu sercowo-naczyniowego świadczy zainteresowanie pacjentów. Wolne miejsca na „Białe Dni” wyczerpały się w ciągu praktycznie kilku godzin.
- Bezpłatne badania to bardzo dobra okazja dla wszystkich mieszkańców Nysy do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które jak wszyscy wiemy odpowiadają za większość zgonów w naszym kraju. Cieszymy się, że Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca właśnie w Nysie mają Centrum Sercowo-Naczyniowe i tak świetnie współpracują z naszym szpitalem powiatowym. – mówi Adam Fujarczuk, starosta powiatu nyskiego.
Amputacje kończyn spowodowane problemami z układem krążenia są nasilającym się problemem w naszym kraju. Chorzy często zbyt późno zgłaszają się do lekarza nie dając sobie szansy na uratowanie kończyny. Szacuje się, że w Polsce żyje około 80-100 000 osób po amputacji nogi lub ręki. Każdego roku dokonuje się u nas około 10.000 amputacji kończyn, co oznacza, że w zasadzie co godzinę ktoś z nas traci kończynę na skutek schorzeń naczyniowych. Dlatego „Białe Dni” Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca organizują już po raz drugi. Pierwszą akcję PAKS w Nysie przeprowadziły pod koniec ubiegłego roku w ramach kampanii Ocal Nogę, której organizatorem było Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej (PTChN).
Nyskie Centrum Sercowo-Naczyniowe rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2014 roku, poszerzając o oddział chirurgii naczyniowej funkcjonujące od 5 lat Nyskie Centrum Kardiologiczne. Placówka posiada blok operacyjny z dwoma salami operacyjnymi, w tym nowoczesną salą hybrydową z angiografem, przystosowaną do przeprowadzania zabiegów endowaskularnych. Ośrodek uzupełnia poradnia chirurgii naczyniowej, wyposażona w nowoczesny ultrasonograf.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca: akcja profilaktyczna w Nysie
Podczas organizowanych w Nysie przez spółkę Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Białych Dni u 18 osób wykryto zmiany w tętnicach wymagające dalszej diagnostyki w ramach poradni naczyniowej lub planowanego leczenia w oddziale chirurgii naczyniowej lub kardiologii inwazyjnej.