Książka „Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów” jest oryginalną, szeroką prezentacją współczesnego stanu wiedzy na temat rozumienia problematyki psychologicznej osób starszych w kontekście polskiej rzeczywistości. Obejmuje całość zagadnień potrzebnych osobom pomagającym starszym - zarówno teoretycznych jak i bardzo praktycznych. 

W części poświęconej osobom zdrowym przedstawiono nowoczesne podejście do trudnych zagadnień rozwijania motywacji i własnej aktywności, rozmów o śmierci. Na uwagę zasługuje omówienie potrzeb i możliwości czerpania satysfakcji z kontaktów seksualnych oraz specyficzne dla omawianego wieku zagrożenia w tej sferze. W publikacji przystępny sposób omówiono także najbardziej typowe schorzenia osób starszych oraz specyfikę postępowania z nimi. 

Książka zawiera unikatowe i aktualne informacje dotyczące procesów starzenia się i starości. Wiedza ta będzie pomocna profesjonalistom zajmującym się tymi zagadnieniami od strony teoretycznej, osobom wspomagającym czy też opiekującym się ludźmi w wieku senioralnym, jak i samym seniorom.  Na uwagę zasługuje podjęcie tematyki z zakresu prawa, co może umożliwić osobom starszym przebrnięcie przez gąszcz obowiązujących uregulowań normatywnych istotnych z punktu widzenia ich codziennego funkcjonowania. 

Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

„Zaletą książki jest czytelna forma, liczne zestawienia, tabele oraz praktyczne informacje, przydatne zarówno dla osób starszych jak i osób sprawujących opiekę nad nimi. Obejmują one bardzo szerokie spektrum zagadnień - medyczne, prawne, psychologiczne i społeczne. Zaletą podręcznika jest także możliwość zapoznawania się z poszczególnymi jego rozdziałami bez zagłębiania się w całość książki - każdy rozdział stanowi bowiem spójną, odrębną całość. Szczerze jednak polecam lekturę całego podręcznika” – napisał we wstępie do opracowania profesor dr hab. med. Andrzej Kokoszka,  kierownik  II Kliniki  Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor Kokoszka zawraca uwagę, że postęp medycyny spowodował  znaczne wydłużenie życia ludzkiego i co się z tym wiążę, także zmianę wiedzy na temat okresu życia, jakim jest starość. Dotyczy to głównie poglądu odnoszącego się do rozwoju i stanu psychicznego.  

„Człowiek rozwija się w każdym wieku. Rozwój w wieku dorosłym łączy się z nasilającym się doświadczeniem starzenia i perspektywą własnej śmierci. Czynniki te stymulują psychikę do zmian i tworzenia nowych, złożonych struktur. Wynikają z tego specyficzne dla tego okresu rozwoju zadania i cele” – podkreśla autor wstępu do publikacji.

Książka dostępna jest w księgarni Profinfo