Pytanie

Co z podwyżką dla pielęgniarek epidemiologicznych, koordynujących i naczelnych?

Czy one także powinny ją otrzymać?

Odpowiedź

Jeśli osoba taka nie jest ujęta w harmonogramie udzielania świadczeń według stanu na dzień 15 września 2015 roku należy przyjąć, iż nie realizuje ona umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w rozumieniu § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych - dalej r.o.w.u., i nie jest objęta podwyżką.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 2 ust. 1 r.o.w.u. w wykazie ilości pielęgniarek i położnych uprawnionych do otrzymania podwyżki na podstawie przepisów tego rozporządzenia uwzględnia się osoby spełniające łącznie dwa warunki, tj.:

1) wykonujące zawód u świadczeniodawcy zgłaszającego,

2) realizujące umowę na udzielnie świadczeń zdrowotnych, której dotyczy rozporządzenie.

Pełnienie funkcji pielęgniarki naczelnej lub koordynującej należy uznać za wykonanie zawodu, zgodnie bowiem z art. 4 ust. 2 pkt 4 ustawy z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1435 późn. zm.) jest nim między innymi zatrudnienie w podmiocie leczniczym na stanowiskach administracyjnych, na których wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

Każdorazowo ustalenia wymagać będzie jednak, czy pielęgniarka taka realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, czyli czy jest wykazana w harmonogramie udzielania świadczeń objętych umową. W przypadku, gdy osoba taka nie jest ujęta w harmonogramie według stanu na dzień 15 września 2015 roku należy przyjąć, iż nie realizuje ona umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w rozumieniu § 2 ust. 1r.o.w.u.

Czytaj inne komentarze tej autorki:

Fizjoterapeuta nie może wykonać zabiegu nie zleconego przez lekarza>>>

Pacjent szpitala może mieć opaskę identyfikacyjną z danymi osobowymi >>>

Udostępnienie dokumentacji medycznej nie wymaga zwolnienia z tajemnicy lekarskiej >>>

Podmioty bez kontraktu z NFZ nie muszą prowadzić list oczekujących>>>

Iwona Kaczorowska-Kossowska

Radca prawny. W 1995 roku ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie w 2001 roku aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Zawód radcy prawnego wykonuje od 2001 roku. Specjalizuje się w prawie medycznym i farmaceutycznym, w szczególności w zakresie kontaktów lekarz-pacjent i negocjacjach umów i porozumień w sprawach związanych z prowadzeniem podmiotów leczniczych, praktyk lekarskich i aptek. Należy do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, jest prezesem zarządu Fundacji Law4Med, która zajmuje się prawnym wspieraniem środowiska medycznego. Prowadzi Kancelarię Prawa Medycznego i Farmaceutycznego w Gdyni. Współpracuje z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych, organizacjami pracodawców i pracowników ochrony zdrowia.