Pytanie
Czy rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego będzie dotyczyło wszystkich podmiotów leczniczych w tym podmiotów będących przedsiębiorcami (dawnych NZOZ-ów), które nie udzielają świadczeń w ramach NFZ? W związku z tym, czy podmiot leczniczy bez umowy z NFZ musi wprowadzić internetową rejestrację pacjentów?
Co może grozić za brak tego typu rejestracji? Czy data 1 marca 2014 roku jest ostatecznym terminem wejścia w życie tego rozporządzenia?
Odpowiedź
Obowiązek prowadzenia list oczekujących nie dotyczy podmiotów leczniczych, które nie posiadają umowy z NFZ na świadczenia szpitalne ani ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2013 rokuw sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego (Dz. U. poz. 516) weszło w życie 14 maja 2013 roku- dalej r.m.f.
Uzasadnienie
Rozporządzenie w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotne jest aktem wykonawczym do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z.
Artykuł 23a u.ś.o.z. mówi, iż świadczeniodawca, o którym mowa w art. 20 i art. 22, prowadzący listy oczekujących na udzielenie świadczenia jest obowiązany umożliwić świadczeniobiorcom umawianie się drogą elektroniczną na wizyty, możliwość monitorowania statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamiania o terminie udzielenia świadczenia.
Artykuł 20 u.ś.o.z., do którego odsyła powyższy przepis stanowi, iż świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 u.ś.o.z. świadczeniodawca udzielający świadczeń wysokospecjalistycznych prowadzi listę oczekujących na te świadczenia zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 20 i 21 u.ś.o.z.
Z zestawienia powyższych przepisów wynika więc, iż obowiązek prowadzenia list oczekujących, o których mowa we wskazanym na wstępie rozporządzeniu dotyczy wyłącznie szpitali i świadczeniodawców AOS, którzy zawarli na te świadczenia umowę z NFZ.
Odnośnie terminu wejścia w życie rozporządzenia należy wskazać, iż zgodnie z § 7 r.m.f. obowiązuje ono od dnia 14 maja 2013 r. zaś jedynie § 2 ust. 1 pkt 8, zwierający wymaganie by system informatyczny uniemożliwiał wpis na więcej niż jedną kolejkę, wchodzi w życie z dniem 1 marca 2014 roku. Termin ten obowiązuje, do chwili obecnej nie został opublikowany żaden projekt przewidujący zmianę tej daty.
Pytanie pochodzi z serwisu Prawo i Zdrowia.