W spotkaniu z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Sejmu, Ministerstwa Zdrowia i NFZ uczestniczyli dyrektorzy szpitali psychiatrycznych z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
- Sytuacja szpitali psychiatrycznych jest trudna. Składa się na to system świadczeń zdrowotnych, problemy kadrowe i organizacyjne. Celem naszych rozmów jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań tej sytuacji - mówił podczas, zorganizowanego po konferencji, spotkania z dziennikarzami marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński – Konieczne jest zwiększenie środków finansowych, a także racjonalne ich wydatkowanie.
Jak podkreślał prezes NFZ Andrzej Jacyna psychiatria jest dziedziną przez ostanie lata szczególnie zaniedbaną
- Staramy się to zmienić. Taką pierwszą decyzja jest podniesienie wartości umów – od pierwszego lipca 2017 roku - o 2 procent, od października 2017 roku – o kolejne 2 procent - czyli o 4 procent wzrośnie wycena świadczeń również w dziedzinie psychiatrii . To powinno złagodzić rosnące koszty w ochronie zdrowie - wyjaśnił.
Kolejnym krokiem do poprawy sytuacji w opiece psychiatrycznej ma być zmiana w ustawie o pilotażu w ochronie zdrowia. Zmiany mają zostać wprowadzone na przełomie września i października 2017 roku. Pozwoli to na uruchomienie Centrów Zdrowia Psychicznego.
W województwie podlaskim mogłyby powstać cztery takie ośrodki – w Choroszczy, Łomży, Suwałkach i Hajnówce. W całej Polsce do programu może przystąpić ponad 50 placówek .
- Ta forma opieki nad pacjentem psychiatrycznym polega na tym, że ośrodek prowadzący takie centrum ( najczęściej jest to szpital z oddziałem stacjonarnym, chociaż niekoniecznie) odpowiada za rozdział środków finansowych na wszystkie cztery zakresy świadczeń realizowanych w psychiatrii – koordynację opieki nad pacjentem od pobytu w szpitalu po opiekę domową. Jednostka koordynująca Centrum będzie też mogła lepiej wykorzystać kadrę pracowniczą – wyjaśniał Andrzej Jacyna
Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk zwrócił uwagę, że jednym z poważnych problemów opieki psychiatrycznej jest zabezpieczenie kadr.
- Niezależnie od tego, w jakiej konstrukcji system opieki psychiatrycznej będzie funkcjonował, musi być personel o odpowiednich kompetencjach i właściwie opłacany. Samorząd województwa, jako organ zarządzający może wspierać działania inwestycje, natomiast nie możemy w jakikolwiek sposób wspierać kwestii osobowych - dodał.
Marszałek Dyjuk zaznaczył, że brak specjalistów w województwie podlaskim powoduje między innymi problemy w obszarze opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą.
- To niesie za sobą zagrożenie takie jak ograniczanie działalności szpitali, zmniejszanie ilości łóżek. Owszem, możemy zamykać niektóre oddziały, ale chyba nie tędy droga, bo łatwo jest coś zburzyć, ale bardzo trudno odbudować. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani zapobiegać takiej krytycznej sytuacji - dodał
Obecny na spotkaniu prasowym, gospodarz konferencji dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz przychylnie wypowiadał się na temat powoływania Centrów Zdrowia Psychicznego.
[-DOKUMENT_HTML-]
- To daje odciążenie dla szpitala. Moglibyśmy więcej pacjentów leczyć w środowisku np. uzależnienia, natomiast do szpitali trafiałyby tylko osoby z chorobami psychicznymi.
Dyrektor Goździkiewicz odniósł się też do wzrostu wyceny świadczeń.
- To cały czas mało. Po październikowej podwyżce będziemy otrzymywać od NFZ na jednego pacjenta 159 zł, tymczasem jedna doba utrzymania pacjenta kosztuje 212 zł i to jest to minimum poniżej którego nie możemy zejść, które wymaga od nas płatnik. Ta kwota obejmuje koszty pobytu, wyżywienia, leków i terapii.
Tomasz Goździkiewicz dodał, że bez zmian w systemie finansowania, sytuacja finansowa szpitala się będzie się pogarszać.
W spotkaniu z dyrektorami szpitali psychiatrycznych województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego uczestniczyli marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, członek zarządu Bogdan Dyjuk, Poseł na Sejm RP , członkini sejmowej komisji zdrowia Bernardeta Krynicka, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ Dariusz Poznański, p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna i dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński.
Gospodarzem spotkania był dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz
Zródło: www.wrotapodlasia.pl