Udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków europejskich w ramach POZ PLUS będzie obejmowało: wykonywanie bilansów zdrowia dla dorosłych oraz prowadzenie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pilotaż obejmie także świadczenia finansowane ze środków właściwego Oddziału wojewódzkiego NFZ dotyczące zarządzania chorobą w 11 schorzeniach przewlekłych.

Pilotaż będzie realizowany w oparciu o ścieżki postępowania diagnostyczno-terapeutycznego opracowane na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi (w uzgodnieniu z przedstawicielami towarzystw medycznych i konsultacją z lekarzami praktykami, pielęgniarkami oraz zarządzającymi podmiotami leczniczymi na poziomie POZ, AOS).

 

Wybiorą 45 placówek, a środki z Unii Europejskiej

W ramach projektu zostanie utworzona Platforma, która będzie służyła m.in. do gromadzenia i analizowania danych związanych z bieżącą realizacją świadczeń, wymiany wiedzy dotyczącej najlepszych praktyk pomiędzy uczestnikami pilotażu. Będzie również narzędziem wsparcia dla pacjenta.

Na bieżąco ma być prowadzony monitoring i ewaluacja w celu weryfikacji skuteczności realizacji przyjętych założeń modelu oraz monitorowanie jakości, dotyczące m.in. zadowolenia pacjentów. Zaplanowano również szkolenia dla podmiotów leczniczych uczestniczących w projekcie z zakresu opieki koordynowanej w ramach POZ.

Pilotaż jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wybrani w drodze konkursu ogłaszanego przez dyrektora Oddziału Funduszu. W pilotażu weźmie udział nie mniej niż 45 miejsc udzielania świadczeń na obszarze całego kraju.