Związek oczekuje, że rząd przedstawi w terminie do końca pierwszego półrocza 2014 roku logiczny i spójny plan poprawy sytuacji finansowej świadczeń w ochronie zdrowia oraz harmonogramu postępowania w celu realizacji tego planu.
Jak podkreślają pielęgniarki i położne w swoim stanowisku, finansowanie przez NFZ świadczeń medycznych nie pokrywa rzeczywistych kosztów ich wykonywania oraz uniemożliwia świadczeniodawcom w należyty sposób pokrycie kosztów zatrudnienia wystarczającej liczby personelu, w tym pielęgniarek i położnych. Jednocześnie poziom finansowania świadczeń nie zapewnia realnego wzrostu płac tej grupy zawodowej.
Autorzy listu podkreślają, że zakres odpowiedzialności i zadań, jakimi są obciążone pielęgniarki i położne, systematycznie wzrasta, szczególnie dotyczy to prowadzenia dokumentacji medycznej oraz sprawowania opieki nad pacjentami. Wprowadzanie nowych udoskonalonych standardów medycznych wymaga także większego nakładu pracy i zaangażowania pracowników. W konsekwencji wynagrodzenia pielęgniarek i położnych nie są odpowiednie do zakresu odpowiedzialności, jaka na nich ciąży.
Pielęgniarki i położne apelują o natychmiastową reakcję rządu, ponieważ, jak podkreślają, zatrważające są ujawniane sytuacje braku środków na zatrudnienie wymaganej liczby pracowników, w stopniu zabezpieczającym życie i zdrowie pacjentów. Jako przykład podają fakt sprawowania opieki nad grupą 15 pacjentek przez jedną położną na oddziale szpitala we Włocławku.
Pielęgniarki i położne apelują o zwiększenie środków na system ochrony zdrowia
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zaapelował do rządu o podjęcia natychmiastowych działań w celu zabezpieczenia niezbędnych kosztów na pokrycie świadczeń medycznych, co według Związku wymaga zwiększenia środków w systemie ochrony zdrowia.