Pytanie
Czy pracodawca delegujący pielęgniarkę do pracy w filii podmiotu leczniczego, oddalonej o 20 kilometrów od poprzedniego miejsca pracy i zamieszkania, jest zobowiązany do rekompensaty kosztów dojazdu?
Odpowiedź
W przypadku oddelegowania pracodawca nie ma takiego obowiązku.
Uzasadnienie
Na wstępie należy rozróżnić podróż służbową i oddelegowanie. W przypadku podróży służbowej, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.
Z podróżą służbową mamy do czynienia, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki poza miejscem swojej stałej pracy, podróż taka powinna mieć charakter incydentalny (wyrok Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 roku, sygn. akt: II PZP 11/08).
Natomiast jeżeli określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy zostało zmienione wówczas mówimy o oddelegowaniu.
Pracownik, który udaje się do miejsca ustalonego w umowie o pracę jako miejsce jej wykonywania, nie odbywa zatem podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 k.p. i nie przysługują mu świadczenia z tytułu takiej podróży.
Świadczenia dodatkowe przy oddelegowaniu, takie jak pokrycie kosztów dojazdu, kwaterunku, wyżywienia mogą być przyznane przez pracodawcę na zasadzie dobrowolności. Nie jest to natomiast jego obowiązkiem wynikającym z przepisów obowiązującego prawa (z wyjątkiem oddelegowania za granicę).
Pytanie pochodzi z serwisu Prawo i zdrowie.
Pielęgniarka oddelegowana do filii nie musi otrzymać zwrotu kosztów dojazdu
Pracodawca, który oddelegował pracownika do pracy w filii, nie ma obowiązku rekompensowania mu kosztów dojazdu. Dotyczy to także pielęgniarek oddelegowanych do pracy w filii podmiotu leczniczego.