Autorka podkreśla, że obrót produktami leczniczymi wymaga uzyskania zezwolenia. Prowadzą go przede wszystkim apteki ogólnodostępne, które odgrywają szczególną rolę, właśnie z uwagi na charakter oferowanych w niej produktów.
Leki są bowiem zaliczane do kategorii tzw. produktów wrażliwych, a więc takich, których stosowanie w nadmiarze lub niezgodnie ze wskazaniami może być zagrożeniem dla zdrowia i życia – przypomina we wstępie do opracowania jego autorka Monika Kwiatkowska.
Autorka publikacji podkreśla, że z tego powodu sama apteka, ale również jej specjalistyczny personel powinni spełniać wiele wymogów określonych między innymi w prawie farmaceutycznym, w ustawie o refundacji leków, w ustawie o izbach aptekarskich, a także w aktach wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Dla prowadzących te placówki ważne są również decyzje, zalecenia i wytyczne organów inspekcji farmaceutycznej czy też uchwały samorządu aptekarskiego.
[-OFERTA_HTML-]
„Już samo założenie apteki jest czynnością o wiele bardziej skomplikowaną niż założenie zwykłej działalności gospodarczej. Prowadzenie apteki wymaga uzyskania zezwolenia właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, co jest możliwe po spełnieniu przez wnioskodawcę wielu warunków” – czytamy we wstępie .
Proces uruchamiania apteki został szczegółowo omówiony w publikacji. Jest to drugie wydanie opracowania, które zostało uaktualnione i poszerzone o nowe zmiany w prawie farmaceutycznym, między innymi te dotyczące zakazu odwróconej dystrybucji produktów leczniczych, nowych obowiązków nałożonych na apteki, w tym obowiązku przekazywania informacji do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, zasad odbywania kształcenia zarówno specjalizacyjnego, jak i ciągłego farmaceutów czy sprzedaży produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym.
Publikacja przeznaczona jest dla właścicieli i kierowników aptek, przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w branży farmaceutycznej, farmaceutów, prawników obsługujących apteki oraz pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo >>>
Informacja o autorce
Monika Kwiatkowska - radca prawny, mediator, arbiter sądu polubownego, specjalista z zakresu prawa farmaceutycznego, współautorka publikacji Meritum. Prawo farmaceutyczne (Warszawa 2016), ekspert współpracujący m.in. z Serwisem Prawo i Zdrowie Wolters Kluwer S.A.
Źródło: www.profinfo.pl