Odpowiedź
W sytuacji, w której brak jest jakiejkolwiek informacji dotyczącej nieprawidłowości w funkcjonowaniu rodziny, lekarz POZ nie ma obowiązku prawnego do informowania jakiejkolwiek instytucji o tym, iż dziecko nie korzystało ze świadczeń przychodni – badań bilansowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 95 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.) władza rodzicielska powinna być wykonywana tak jak wymaga tego dobro dziecka i interes społeczny. W tym miejscu należałoby odpowiedzieć na pytanie czy brak stawiennictwa na badania bilansowe powoduje, że można mówić o nieprawidłowo sprawowanej władzy rodzicielskiej, zdaniem Autorki jeszcze nie. Dopiero inne czynniki i informacje (dot. rodziny – alkoholizm, przemoc w rodzinie, brak prawidłowej opieki nad innymi dziećmi) mogą wpłynąć na odmienną ocenę i konieczność podjęcia interwencji.
Obowiązki związane z informowaniem przez lekarza POZ innych instytucji o sytuacji rodzinnej zostały zawarte w:
- art. 12 ustawy z dnia 12 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.). Osoby (w tym lekarze POZ i pielęgniarki POZ), które w związku z wykonywaniem swoich czynności powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym Policję lub prokuratora;
- zgodnie z art. 572 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), każdy komu znane jest zdarzenie (np. nieprawidłowe sprawowanie opieki nad dziećmi) uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, zobowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
Uwagi
Na marginesie wskazać należy iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 214, poz. 1816) w zakresie działań mających na celu zachowanie zdrowia świadczeniobiorcy, lekarz POZ rozpoznaje środowisko świadczeniobiorcy, w ramach tego rozpoznania, zdaniem Autora można zwrócić się do ośrodka pomocy rodzinie czy znana jest im sytuacja rodziny i czy powodem braku badań okresowych dziecka nie są nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie