Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia określa sposób szkolenia pielęgniarek dokonujących przetaczania krwi i jej składników, wykaz umiejętności będących przedmiotem szkolenia, tryb wydawania zaświadczenia o odbytym szkoleniu przez podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 332) oraz wzór tego zaświadczenia. 

Zgodnie z projektem szkolenie pielęgniarek i położnych dokonujących przetoczenia krwi i jej składników jest przeprowadzane w formie szkolenia wstępnego oraz szkolenia ustawicznego. Szkolenie wstępne ma na celu zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do przetaczania krwi i jej składników dla pielęgniarek i położnych dotychczas niedokonujących przetoczeń krwi i jej składników. Szkolenie ustawiczne ma na celu aktualizację, ugruntowanie wiedzy i weryfikację umiejętności niezbędnych do przetaczania krwi i jej składników. Szkolenie to jest przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Szkolenie zgodnie z projektowanym rozporządzeniem obejmie część teoretyczną i część praktyczną. Część teoretyczna szkolenia ma objąć zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem, do których projekt zalicza między innymi zasady organizacji publicznej służby krwi w Rzeczypospolitej Polskiej i podstawy prawne jej działania, organizację leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych, metody otrzymywania składników krwi oraz produktów krwiopochodnych, kliniczne zastosowanie krwi i jej składników oraz produktów krwiopochodnych w krwiolecznictwie czy zabiegi lecznicze, w tym aferezę leczniczą, krwiopusty, autotransfuzję.

Część praktyczna szkolenia obejmie umiejętności związane z pobieraniem krwi i przetaczaniem, do których zaliczyć można pobieranie i preparatykę krwi i jej składników - podstawowe zasady, podstawowe badania immunohematologiczne wykonywane przed przetoczeniem krwi, postępowanie przed przetoczeniem krwi i jej składników, wykonywanie zabiegu przetaczania krwi i jej składników, postępowanie po przetoczeniu krwi i jej składników, czy praktyczne aspekty gospodarki krwią i jej składnikami w podmiocie leczniczym, w tym zasady pobierania składników krwi z banku krwi i zasady zwrotu.

 

Projekt wprowadza obowiązek prowadzenia dokumentacji szkolenia przez prowadzącego szkolenie, co systematyzuje i porządkuje sposób prowadzenia szkoleń na terenie kraju.

Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.