Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 lipca 2016 roku w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (Dz. U. poz. 1172) - dalej r.k.l.o.l. stanowi, iż zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, podlega ogólnym badaniom lekarskim oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym, w szczególności uczestnictwo w treningach lub zawodach sportowych.

W przypadku zawodników uprawiających sporty lotnicze za równoznaczne z orzeczeniem uznaje się orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji członka personelu lotniczego wydawane po przeprowadzeniu badań lotniczo-lekarskich określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy z 3 lipca 2002 roku - Prawo lotnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 605 z późn. zm.).

W przypadku zawodników uprawiających sporty lotnicze, będących żołnierzami zawodowymi - członkami personelu latającego, za równoznaczne z orzeczeniem uznaje się orzeczenie wydawane po przeprowadzeniu badań lekarskich określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 8 ustawy z 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1414 z późn. zm.).

Zgodnie z rozporządzeniem orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Natomiast w odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej.

 



Badania specjalistyczne i diagnostyczne obejmują między innymi: pomiary antropometryczne, badanie morfologii krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym, badanie odczynu opadania krwinek czerwonych, ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu zdrowia jamy ustnej, badanie ortopedyczne, konsultację laryngologiczną, czy konsultację okulistyczną. Lekarz może zlecić dodatkowo wykonanie innych niż określone w § 3 r.k.l.o.l. niezbędnych badań wynikających z oceny stanu zdrowia zawodnika ubiegającego się o wydanie orzeczenia. Orzeczenie wydaje się na podstawie badań: wstępnego, okresowego lub kontrolnego.

Rozporządzenie z 22 lipca 2016 roku zastępuje rozporządzenie ministra zdrowia z 14 kwietnia 2011 roku w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego(Dz. U. Nr 88, poz. 502), które utraciło moc obowiązującą 8 września 2016 roku.

Orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.