W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zrezygnowano z propozycji refundacji kosztów przesyłania do stacji sanitarno-epidemiologicznych zgłoszeń zachorowań i wyników badań laboratoryjnych.
26 kwietnia br. Sejmowa Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała Podkomisję Nadzwyczajną, do której skierowała projekt.
Projekt dotyczy:
- dostosowania przepisów do zmieniających się potrzeb nadzoru epidemiologicznego i zwalczania chorób zakaźnych;
- umożliwienia PIS podejmowania określonych działań przeciwepidemiologicznych w celu przerwania szerzenia się dróg zakażeń;
- zdefiniowania podmiotów uprawnionych do przetwarzania danych osobowych uzyskanych w celu sprawowania nadzoru epidemiologicznego;
- określenia zasad wymiany danych o zachorowaniach między różnymi inspekcjami;
- doprecyzowania kwestii stosowania przymusu bezpośredniego w czasie interwencji medycznej oraz nowelizacji przepisów dotyczących finansowania niektórych zadań realizowanych przez PIS.
W nowelizacji odrzucono natomiast rozwiązanie polegające na wprowadzeniu refundacji kosztów przesyłania do stacji sanitarno-epidemiologicznych zgłoszeń zachorowań i wyników badań laboratoryjnych, przewidywane ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 2 maja 2012 r.
\