W maju 2012 r. ukazał się numer „Polityki Zdrowotnej” (IX 2011) poświęcony zarządzaniu zmianą społeczną w ochronie zdrowia w Polsce. W nim opublikowany został m. in. artykuł autorstwa Eugeniusza Jarosika oraz dr. Grzegorza Kucharewicza pt.: „Nowe zasady refundacji leków a sytuacja prawna i ekonomiczna aptek”.
Jak czytamy w artykule, „nowe zasady refundacji produktów leczniczych, wprowadzone przez ustawę z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., mają istotny wpływ działalność aptek, a także na ich sytuację prawną i ekonomiczną”.
Autorzy artykułu omawiają rynek produktów refundowanych i wydatki na refundację, a także przepisy dotyczące sztywnych cen zbytu, sztywnych marż hurtowych i detalicznych, sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej, umów na realizację recept oraz zakazu reklamy aptek i ich działalności. Przedstawiają również priorytetowe zadania samorządu aptekarskiego, odwołując się między innymi do wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 19 maja 2009 r. (ETS uznał, że posiadanie i prowadzenie apteki może być zastrzeżone wyłącznie dla farmaceutów) i 1 czerwca 2010 r. (ETS stwierdził, że ustanowienie przez państwo członkowskie Unii Europejskiej limitów o charakterze demograficznym i geograficznym, stosowanych przy wydawaniu zezwoleń na otwarcie apteki, nie jest niezgodne z prawem wspólnotowym).
Pełna treść publikacji znajduje się pod adresem: www.umed.pl/pl/_akt/inf_tmp/2012/e-PZ_9.pdf
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.nia.org.pl