Fundusz opracował ankietę, która dostępna jest na stronie internetowej Centrali NFZ. Można ją wypełniać do połowy marca 2017 roku.
Ankieta jest anonimowa i składa się z 42 pytań dotyczących opieki przed porodem, pobytu w szpitalu, a także wizyt położnej w domu po porodzie. Pytania dotyczą między innymi tego, czy po pierwszej wizycie osoba sprawująca opiekę przedstawiła plan opieki przedporodowej, czy pacjentka uzyskała w poradni lub u położnej informacje na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, czy mogła wykonać zlecone badania diagnostyczne.
Pytania dotyczące pobytu na oddziale położniczym dotyczą między innymi tego, czy kobiecie umożliwiono kontakt z noworodkiem „skóra do skóry”, który powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie, czy na oddziale położniczym dostępny był edukator do spraw laktacji, czy położna potrafiła rozwiać niepokoje i wątpliwości profesjonalnymi poradami.
Zagadnienia poruszane w ankiecie dotyczą także wizyt położnej po porodzie i jej zainteresowania stanem psychicznym kobiety w okresie połogu.
NFZ wyjaśnia, że celem ankiety jest zbadanie aktualnego stanu opieki okołoporodowej. Pierwsza taka ankieta została przeprowadzona przez Fundusz w kwietniu 2016 roku, a jej wyniki wykorzystano między innymi przy opracowaniu modelu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem.
Źródło: www.nfz.gov.pl
[-OFERTA_HTML-]