Obecne wydanie książki zawiera stan prawny na styczeń 2014, więc uwzględnia najnowsze nowelizacje. Niezwykle istotne były one na przykład w zakresie przepisów dotyczących kształcenia lekarzy.
Wydaje się, że komentarz wyjaśnia je wyczerpująco. Wiele przepisów ustawy budziło i pomimo nowelizacji nadal budzi kontrowersje. Niektóre z nich, jak na przykład przepisy wytyczające zakres obowiązków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czy też dotyczące zgody pacjenta, a zwłaszcza postępowania w razie braku zgody na leczenie, komentarz wystarczająco wyjaśnia.
Jest jednak wiele spraw, na które prawo nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Przykładem może być kwestia dopuszczalności nieterapeutycznych zabiegów medycznych, czy tego, kto może skorzystać z klauzuli sumienia. Zaletą komentarza jest to, że w takich sprawach autorzy starali się przekonująco uzasadnić własne stanowisko, przedstawiając jednak również poglądy swoich adwersarzy. Pozwala to osobie korzystającej z komentarza wyrobić sobie własne zdanie lub pogląd na dany temat.
W książce poświęcono sporo miejsca relacji pacjent-lekarz. Właściwe ukształtowanie tej relacji ma kluczowe znaczenie nie tylko dla powodzenia procesu terapeutycznego , ale również dla uniknięcia ewentualnych skarg i odpowiedzialności w razie, gdy coś się nie uda. To czego obecnie w tej relacji obecnie brakuje, to przede wszystkim zaufania pacjenta do lekarza. Zaufanie zaś można zdobyć tylko wtedy, gdy się działa transparentnie, gdy się z pacjentem rozmawia, wyjaśnia mu, co się z nim dzieje itd. Pacjenci są obecnie coraz bardziej świadomi swych praw i chcą być traktowany przez lekarzy w sposób partnerski. Wymaga to zmiany postawy wielu paternalistycznie nastawionych do pacjentów lekarzy, a w każdym razie podniesienia ich umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej.
Z tego względu w komentarzu wiele uwagi poświęcono problemowi dostępu pacjenta i ewentualnie jego rodziny do dokumentacji medycznej, kwestii właściwego informowania pacjenta, a także procesowi uzyskiwania jego zgody lub zgody przedstawiciela ustawowego na konkretne badanie lub leczenie.
Zaletą publikacji, jest moim zdaniem jej przystępność to, znaczy że pomimo iż pisana jest przez prawników, jest zrozumiała również bez problemów dla osób nie mających takiego przygotowania zawodowego.
Publikacja adresowana jest do lekarzy i lekarzy dentystów oraz studentów akademii medycznych. Przydatna może być również, z uwagi na podobieństwo uregulowań , dla przedstawicieli innych zawodów medycznych. Ważna wydaje się być ponadto dla prawników , teoretyków i praktyków zajmujących się problemami ze styku prawa i medycyny.
Eleonora Zielińska - profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; kierownik Katedry Prawa Karnego Porównawczego oraz Kliniki Prawa, a także Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny UW; autorka wielu publikacji między innymi z dziedziny prawa medycznego.
Książka „Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty” to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy. Zawiera analizę przepisów według stanu prawnego na dzień 31 stycznia 2014 roku, z uwzględnieniem problemów występujących w praktyce i orzecznictwie sądowym. Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.
Największym problemem w zawodzie lekarza są częste zmiany przepisów
Największym problemem związanym z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty są jej częste zmiany, które trudno jest śledzić nie tylko lekarzom, ale także prawnikom mówi profesor Eleonora Zielińska, redaktor naukowy książki Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która została opublikowana przez wydawnictwo Wolters Kluwer.