W związku z artykułami, które ukazały się w Rzeczpospolitej z 21 maja 2012 r. („Komercjalizacja szpitali: kolejne podejście”, „Nowe opłaty w szpitalach”, „Za leczenie ponad plan płaci pacjent”), resort zdrowia informuje, iż nieprawdziwe jest zawarte w nich twierdzenie o wprowadzeniu możliwości udzielania przez Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej odpłatnych świadczeń zdrowotnych po wyczerpaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powyższa teza wynika z błędnej interpretacji przepisu art. 24 ust. 1 pkt 12 w brzmieniu proponowanym w ustawie o zmianie ustawy o działalności leczniczej.
Jak wynika z analizy przepisów prawnych dotyczących spornego zagadnienia, „podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą (SPZOZ) nie ma podstaw prawnych do pobierania opłat za udzielanie osobom ubezpieczonym świadczeń zdrowotnych zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane, także w sytuacji wykorzystania limitu tych świadczeń wynikającego z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Przepisy nie zakazują natomiast takim podmiotom leczniczym odpłatnego udzielania świadczeń zdrowotnych osobom nieubezpieczonym bądź też świadczeń zdrowotnych niezakwalifikowanych jako gwarantowane.
Źródło: www.mz.gov.pl