Miesięczna opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i pielęgnacyjno-opiekuńczym wyniesie 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa, niż 70% miesięcznego dochodu osoby przebywającej w zakładzie. Tak stanowi projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, jaki trafił do konsultacji społecznych.
Miesięczną opłatę za wyżywienie i zakwaterowanie dziecka przebywającego w zakładzie ustalono w wysokości 200% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa, niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie. Nieobecność w zakładzie stanowić będzie podstawę obniżenia miesięcznej opłaty za pobyt w zakładzie. Obliczając wysokość opłaty miesięcznej, uwzględnia się liczbę dni nieobecności świadczeniobiorcy w zakładzie, przy czym za dni nieobecności opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w zakładzie.
Z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu może wystąpić osoba ubiegająca się o skierowanie do zakładu albo jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wydaje skierowanie w oparciu o wydane przez siebie bądź przedłożone mu przez świadczeniobiorcę, jego przedstawiciela ustawowego lub inną osobę za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego zaświadczenie lekarskie, a także wywiad pielęgniarski. Dokumentacja będzie składana bezpośrednio do wybranego zakładu.
Warunkiem objęcia świadczeniobiorcy stacjonarnymi świadczeniami gwarantowanymi z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej jest otrzymanie przez niego w ocenie skalą poziomu samodzielności Barthel 40 punktów lub mniej oraz konieczność udzielania mu ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, przy jednoczesnym braku konieczności hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Więcej na ten temat na stronie internetowej MP Online.
Źródło: www.mp.pl