Projekt określa między innymi sposób przeprowadzania kontroli stanu zdrowia osoby wobec której zastosowano przymus bezpośredni w formie unieruchomienia lub izolacji, sposób przeprowadzania badania na zawartość alkoholu oraz wykaz produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, które są stosowane w izbach wytrzeźwień i placówkach. Rozporządzenie określi również wzór karty ewidencyjnej, która musi być prowadzona dla każdego doprowadzonego.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia regulującego kwestię organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego spowodowana jest wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dniem 16 stycznia 2013 roku sygn. akt K 12/11 dotyczącego ustawy z 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.). W związku z tym wyrokiem zaistniała konieczność przeniesienia części zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 4 lutego 2004 roku w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 20, poz. 192 z późn. zm.) do samej ustawy.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Opracowanie: Ewelina Wójcik RPE WK
MZ: projekt rozporządzenia w sprawie izb wytrzeźwień
Minister zdrowia przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.