24 lipca br. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz otrzymał odpowiedź od Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza na pismo z 4 lipca br., dotyczące propozycji spotkania i ustalenia, co należy rozumieć przez pojęcie „nieprawidłowej recepty”.
Minister Zdrowia podziękował za propozycję oraz z satysfakcją przyjął deklarację Prezesa NRL dotyczącą wspólnej pracy przy dalszym budowaniu systemu ochrony zdrowia, jednak stwierdził, że ewentualne wątpliwości związane z prawidłowością wystawiania recept, których nie udało się rozstrzygnąć na wcześniejszych etapach postępowania, powinny być ostatecznie wyjaśniane przez Zespół ds. Rozpatrywania Zażaleń. Ten organ powołano na mocy zarządzenia Prezesa NFZ Nr 47/2005 z 20 lipca 2005 r. w sprawie trybu i sposobu rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa NFZ na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej.
Rozpatrując celowość propozycji spotkania, „należy mieć także na uwadze, że zarządzenie Nr 38/2012/DGL Prezesa NFZ z 30 czerwca 2012 r. w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, przysługujące świadczeniobiorcom, wydane w wyniku działań podjętych przez powołaną 27 czerwca 2012 r. na stanowisko Prezesa NFZ Panią Agnieszkę Pachciarz, w sposób zasadniczy zmieniło postanowienia poprzednio obowiązującego w tym zakresie zarządzenia Nr 25/2012/DGL z 30 kwietnia br.
29 czerwca 2012 r., w czasie spotkania z udziałem przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, poprzedzającego wydanie przedmiotowego zarządzenia, uwzględniono większość uwag środowiska lekarskiego. W szczególności: zmniejszyła się wysokość kar umownych, zredukowany został również katalog uchybień, za który może zostać nałożona kara oraz wprowadzono możliwość zmniejszenia wysokości kary umownej w przypadku niezamierzonego i niezawinionego działania. Należy również mieć na uwadze, że kwestie związane z prawidłowością wystawiania recept regulowane są kompleksowo w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. W szczególności § 16 przewiduje sytuacje, w których pomimo wystawienia nieprawidłowej recepty przez lekarza, istnieje możliwość poprawienia błędów i wydania leku w aptece.
Jeśli chodzi natomiast o kwestie związane z kwalifikacją i rozstrzyganiem spraw dotyczących prawidłowości wystawiania recept, to zamiast angażowania nowych instytucji i tworzenia nowych sposobów mediacji, należy korzystać ze środków sprawdzonych i funkcjonujących.
Na koniec Minister Zdrowia wyraził nadzieję, „że wskazane przez Prezesa NRL działania, podjęte przez Ministerstwo i nowego Prezesa Funduszu, skutkujące w szczególności wyjaśnieniem wątpliwości NRL, umożliwią jej konstruktywny udział w dalszych pracach nad polepszaniem systemu”.
Źródło: www.nil.org.pl