27 sierpnia 2012 r, na łamach dziennika „Rzeczpospolita” ukazały się materiały prasowe autorstwa Pana Wojciecha Wybranowskiego pt. „Dymisja po znajomości” oraz „Po co zaszczuto okulistę”, związane z odwołaniem profesora J. Szaflika z funkcji krajowego konsultanta ds. okulistyki. W pierwszym z nich autor twierdzi, iż „dymisja prof. Szaflika była „po znajomości”, nie miała podstaw merytorycznych, a chodzić mogło o zwolnienie prestiżowego stanowiska dla osoby z kręgu Wiceministra Zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego”. W drugiej publikacji zawarto nie potwierdzoną niczym i nieprawdziwą informację, iż z ustaleń „Rz” wynika, że wybitny lekarz padł ofiarą polityczno – towarzyskiego „porozumienia”.

Jak oświadczył Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnnicki, twierdzenia zawarte w ww. materiałach prasowych są bezpodstawne i świadczą o przekroczeniu elementarnych zasad rzetelności dziennikarskiej przy gromadzeniu informacji dla celów tych publikacji oraz formułowanych w nich tez i wniosków. W artykule „Dymisja po znajomości” autor przecież wspomniał, iż „profesor Szaflik potwierdził fakt wykonywania przeszczepów rogówek bez zezwolenia Ministra Zdrowia, które jest w tym przypadku niezbędne”. Naruszenie tej zasady powoduje powstanie odpowiedzialności karnej za przestępstwo (art. 36 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 36 ust. 1a ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów – Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1411, z późn. zm. oraz rozdział 10 tej ustawy – Przepisy karne).

Jak stwierdzono w materiałach prasowych, działania prof. Szaflika nie były nieznacznym naruszeniem przepisów administracyjnych, i zdecydowanie uzasadniały fakt odwołania profesora Szaflika z funkcji konsultanta ds. okulistyki z przyczyn merytorycznych. Ponadto, Minister Zdrowia złożył do organów ścigania zawiadomienie o naruszeniu przepisów ustawy o transplantacji.

Ministerstwo Zdrowia domaga się również, aby w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazało się oświadczenie MZ mówiące o tym, że decyzja o odwołaniu konsultanta krajowego ds. okulistyki ma charakter wyłącznie merytoryczny, a wykonywanie przeszczepów rogówki bez uzyskania zgody MZ nie jest „nieprawidłowością administracyjną”, a stanowi naruszenie przepisów karnych ustawy o transplantacji.

Natomiast Wiceminister Zdrowia Radziewicz-Winnicki odniósł się do zarzutów, iż odwołanie prof. Szaflika z funkcji konsultanta było spowodowane koniecznością zwolnienia prestiżowego stanowiska dla osoby z kręgu wiceministra. W związku z tym, Wiceminister oświadczył, że „artykuły i zawarte w nich stwierdzenia naruszyły jego dobra osobiste, takie, jak: dobre imię, godność oraz wiarygodność jako osoby”, co pociąga za sobą narażenie na szwank oceny osoby Igora Radziewicza-Winnickiego jako Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia przy wykonywaniu funkcji publicznych. Przepisy Kodeksu cywilnego, chroniące dobra osobiste (art. 23 i 24 § 1 k.c.), jak również przepisy prawa prasowego, dają Wiceministrowi podstawy do żądania niezwłocznego usunięcia skutków naruszenia jego dóbr osobistych, co ma się dokonać poprzez zamieszczenie przez redakcję „Rz” sprostowania nieprawdziwych informacji.

Źródło: www.mz.gov.pl