Resort wyjaśnia także, że do wiosennego postępowania kwalifikacyjnego zgłasza się dużo mniej lekarzy niż do jesiennego, mniejsze jest także wówczas zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów.  Przykładem może być stomatologia dziecięca – w obecnym postępowaniu z całego kraju wpłynęło zapotrzebowanie tylko na 4 rezydentury. Mogło się tak stać, ponieważ  w poprzednim postępowaniu, jesienią 2016 roku, przyznane zostało 100 procent zapotrzebowania zgłoszonego na wszystkie dziedziny stomatologiczne.  

„Jesienią 2017 roku rozdysponujemy znacznie więcej miejsc specjalizacyjnych. Uwzględnimy wtedy także pozostałe dziedziny medycyny, które  – jak wynika z map potrzeb zdrowotnych – są deficytowe, takie jak na przykład geriatria, dla której obecnie przyznano 100 procent zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.
Resort wyjaśnia także, że konsekwentnie zmierza do tego, aby umożliwić szkolenia specjalistyczne w trybie rezydentury wszystkim młodym lekarzom.

Pod uwagę brane są więc oczekiwania młodych lekarzy i potrzeby systemu ochrony zdrowia, w tym między innymi związane z budowaniem systemu opartego na podstawowej opiece zdrowotnej. 

„W związku z rekomendacjami  zespołu ekspertów, który pracował nad zmianami w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, chcemy wprowadzić nowe zasady podziału miejsc rezydenckich. Obecnie trwają prace dotyczące centralnego systemu ich rozdziału”- wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: www.mz.gov.pl
 

 [-DOKUMENT_HTML-]