Polityka Lekowa Państwa podaje kierunki rozwoju tego sektora na lata 2018-2022. Ten 95-stronicowy dokument ma być oficjalnym stanowiskiem rządu. Zapisane są w nim cele rozwoju tego sektora na najbliższe cztery lata.
- W poniedziałek ze strategią zapozna się minister zdrowia– zapowiedział w środę podczas XVII Dnia Polskiej Farmacji wiceminister zdrowia Marcin Czech. – Po uwagach ministra, dokument będzie konsultowany przez partnerów publicznych. Następnie zostanie przetłumaczony i trafi do ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia.
Czech podał, że dokument został przygotowany na podstawie wytycznych z 2016 r. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wiceminister szacuje, że strategia powinna być gotowa za kilka miesięcy i trafi do legislacji jako załącznik do zarządzenia prezesa Rady Ministrów. Musi być zatwierdzona przez parlament.
- Później czeka nas wdrożenie polityki lekowej i duża nowelizacja ustawy farmaceutycznej – podkreśla Czech.
Sześć rozdziałów
W strategii wymieniono najważniejsze cele polityki zdrowotnej w Polsce na najbliższe lata. Zaliczono do nich m.in.: równą dostępność i przystępność najbardziej potrzebnych leków, jakość i bezpieczeństwo leków, racjonalne stosowanie leków, edukację uczestników systemu, monitorowanie polityki lekowej oraz zmiany w systemie dystrybucji.
Wiceminister podał, że strategia liczy 95 stron i ma 6 części. Jeden z rozdziałów dotyczy roli lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek w systemie.
– Chcemy, by farmaceuta stał się pełnoprawnym członkiem zespołu sprawującego opiekę nad pacjentem. By zaczął sprawować opiekę farmaceutyczną w aptece w perspektywie kilku lat. Musimy zacząć od programu pilotażowego – mówi Czech.
Wiceminister podaje, że w strategii chcą zapisać, że farmaceuta wspomaga lekarza w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Ma przeglądać to, czym leczy się pacjent, ma sprawdzać czy między lekami, ale także lekami i suplementami diety zachodzą interakcje niebezpieczne dla pacjenta.
- Farmaceuta ma troszeczkę więcej czasu, by porozmawiać o tym, czy pacjent nie zapomina o przyjmowaniu tabletek – twierdzi Czech. – Może zapytać czy pacjent wie, jak przyjmować leki? Zdajemy sobie sprawę z tego, że lekarz nie ma na to czasu i mamy nadzieję, że farmaceuta ten czas znajdzie.
Jak zapowiada wiceminister farmaceuta ma być „doradcą pacjenta”. Będzie współpracował z lekarzem poprzez systemy IT.
Strategia stawia także na wzmocnienie roli pielęgniarek, które mogą wypisywać recepty na niektóre leki, ale niestety teraz rzadko z tego prawa korzystają.
Zmiany w refundacji
Kolejny z rozdziałów strategii dotyczy dostępności rynkowej. Kolejny duży rozdział odnosi się do dostępności refundacyjnej.
- Nad tym rozdziałem pracowaliśmy najdłużej – mówił Czech. – Zależy nam na efektywnym wykorzystaniu leków na rynku, zapewnieniu bezpiecznych i dostępnych leków dla pacjenta i nieustannej poprawie stanu zdrowia populacji dzięki optymalizacji wydatków publicznych. W tym rozdziale jest dużo nowych rozwiązań – zapowiada Czech.
Wiceminister podał, że proponują m.in.: jak płacić za leki sieroce stosowane w chorobach rzadkich i ultrarzadkich.
- Jako jedno z rozwiązań proponujemy pójście w kierunku osobnego budżetu lub zastosowanie analizy wielokryterialnej, co robią niektóre inne kraje. Zobaczymy, czy to będzie możliwe do zastosowania w polskich realiach – mówi Czech.
Osobny rozdział w strategii poświęcony jest profilaktyce pierwotnej. – W tej mierze nasze działa wymagają wzmocnienia. Zależy nam na zmniejszeniu zapadalności na choroby zakaźne przez skuteczne działania profilaktyczne – mówi wiceminister.
Strategia podaje także wytyczne dotyczące wzmacniania i rozwoju potencjału przemysłu farmaceutycznego.
W strategii zostały poruszone także takie kwestie jak: narastająca antybiotykooporność, która jest niebezpieczna dla zdrowia i życia oraz wzrastający rynek samoleczenia w oparciu o leki OTC i suplementy diety oraz konieczność edukacji pacjentów.