Zarząd województwa przeznaczył na ten cel 500 tys. zł.
Szczepienia zapobiegają rozwojowi wirusa HPV, który odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Dzięki środkom przekazanym małopolskim powiatom, z darmowych szczepień mogą skorzystać 13-latki. Ale nie tylko – zaszczepione zostaną także starsze dziewczęta, które brały udział w programie szczepień w 2016 roku i wymagają zakończenia cyklu szczepień w tym roku.
W powiecie brzeskim na szczepienia mogą liczyć mieszkanki gmin: Brzesko, Czchów, Dębno oraz Iwkowa. Z kolei w powiecie tarnowskim szczepienia skierowane są do dziewcząt z gmin: Gromnik, Pleśna, Radłów, Ryglice, Skrzyszów, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice oraz Żabno.
W terminie późniejszym szczepienia będą realizowane także w mieście Tarnów, w powiecie myślenickim oraz w powiecie olkuskim. Program realizowany będzie do listopada 2017 roku lub do wyczerpania szczepionek.
W maju 2017 roku ze szczepień przeciwko HPV mogły już skorzystać mieszkanki powiatu gorlickiego.
W poprzednim programie szczepień przeciwko HPV, realizowanym w latach 2015-2016, zaszczepiono 682 dziewcząt. Profilaktyka zakażeń wirusa HPV to jeden z siedmiu projektów profilaktycznych, które realizuje województwo małopolskie. Wśród nich są również program kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałaniu depresji, otyłości oraz program szczepień ochronnych przeciw pneumokokom.
Źródło: www.malopolska.pl
[-OFERTA_HTML-]