- Będziemy działać razem dla dobra Lubuszan i pacjentów największych w regionie szpitali. Nawet w tak niewielkiej grupie łatwej jest pokonywać przeszkody i planować długofalowe działania - tak podpisanie porozumienia z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim w Zielonej Górze skomentował Piotr Dębicki - prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Wlkp. sp. z o.o
- O takim porozumieniu mówiliśmy już dawno. Dziś przyszedł czas na formalne uwieńczenie naszych rozmów i ustnych ustaleń. Z kolegami z Zielonej Góry współpracujemy od lat, teraz ich doświadczenie będziemy chcieli wykorzystać także w zakresie leczenia nowotworów promieniowaniem jonizującym – dodał prezes szpitalnej spółki.
Dyrekcja i personel szpitala w Zielonej Górze mają między innymi służyć pomocą przy projektowaniu Ośrodka Radioterapii w Gorzowie, organizować i prowadzić szkolenia specjalistyczne dla personelu medycznego gorzowskiej lecznicy. Lekarze onkolodzy z Zielonej Góry mają pomagać w diagnozowaniu pacjentów tzw. trudnych klinicznie.
Ze strony Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie współpracę będzie koordynował Adam Ostrowski – onkolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa. Ze strony Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze nad prawidłowa realizacją zapisów porozumienia będzie czuwała dr Róża Balicka-Poźniak – kierownik Zakładu Radioterapii z Pododdziałem Radioterapii.
- Bardzo się cieszymy, że szpital w Gorzowie chce korzystać naszych doświadczeń. Do dyspozycji naszych kolegów z Gorzowa oddajemy całą nasza wiedzę i doświadczenie. Mogą na nas liczyć w każdej sytuacji – powiedział Waldemar Taborski – dyrektor szpitala w Zielonej Górze.
W ramach porozumienia szpitale mają też nawiązać współpracę na poziomie Biura Rejestru Nowotworów w Gorzowie i Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych w Zielonej Górze.
Na wybudowanie Ośrodka Radioterapii czekają pacjenci nie tylko z północy województwa lubuskiego, ale Barlinka, Choszczna, Dębna Lubuskiego, które formalnie należą do województwa zachodniopomorskiego.
- Taki ośrodek na miejscu to ogromne korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim to korzyści finansowe. Dzięki radioterapii w Gorzowie nie trzeba będzie wyjeżdżać na leczenie do ościennych województw, bo sama Zielona Góra już nie jest w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów, a tych niestety przybywa – mówi Edward Środa – mieszkaniec okolic Międzyrzecza, u którego lekarze stwierdzili raka w 2012 roku.
Szpital w Gorzowie, jest szpitalem wielospecjalistycznym, ale stawia na kierunki onkologiczne. Na kilku oddziałach lekarze skutecznie potrafią walczyć z nowotworami. Lecznica ma coraz lepszy sprzęt i coraz bardziej wykształconą kadrę medyczną. Zabiegi onkologiczne są wykonywane nie tylko na oddziale urologii i onkologii urologicznej, ale też na oddziale chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także na oddziale chirurgii ortopedycznej i urazów narządu ruchu. Specjalizację z zakresu onkologii ginekologicznej kończy właśnie Mariusz Brych, który kieruje Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Jeśli plany lecznicy się powiodą Ośrodek Radioterapii w Gorzowie mógłby zacząć funkcjonować na początku 2016 roku. Przetarg na jego projekt szpital ogłosi, gdy tylko Rada Nadzorcza zaakceptuje wieloletni plan rozwoju spółki.
Oprac. Magdalena Okoniewska
Lubuskie: porozumienie szpitali w celu utworzenia Ośrodka Radioterapii
Dwa największe szpitale w województwie lubuskim podpisały porozumienie w sprawie utworzenia Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Przedsięwzięcie będzie wspierać szpital w Zielonej Górze, który zaoferował pomoc specjalistów, zarówno dyrekcji jak i lekarzy.