Konkurs organizowało wydawnictwo Wolters Kluwer oraz Uczelnia Łazarskiego.
Projekt realizowany przez zakopiański szpital nosił nazwę „Bezpieczeństwo pacjenta warunkiem skutecznej rehabilitacji”. Jego celem była poprawa efektywności leczenia pacjentów przyjmowanych w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Realizacją celu było opracowanie zasad, umożliwiających pełne zarządzanie bezpieczeństwem pacjenta we wszystkich obszarach jego obecności w szpitalu.
Działaniami wstępnymi umożliwiającymi wprowadzenie programu poprawy bezpieczeństwa pacjentów było wybudowanie dwóch dodatkowych klatek schodowych oraz dodatkowej windy. Program został ustalony w roku 2009, w rozpoczęty w styczniu 2010 roku. Realizowany był przez 4 lata.
Do roku 2007 zakopiański szpital funkcjonował w zniszczonym budynku (zbudowanym w roku 1934) i udzielał świadczeń rehabilitacyjnych na wysłużonym sprzęcie. Jednorazowo mógł przyjąć 130 pacjentów na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji chorób układu oddechowego. Przy udzielaniu świadczeń personel nie korzystał z żadnych procedur ani uregulowań wewnętrznych. Wąski zakres specjalności wykluczył poszerzenie oferty. W szpitalu nie podejmowano także żadnych działań projakościowych. Zniszczony budynek stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa leczonych i innych osób. Szpital nie posiadał żadnych udogodnień, ułatwiających poruszanie się niepełnosprawnych pacjentów. Nie prowadzono ani nie monitorowano zdarzeń niepożądanych. Dokumentacja pacjentów była przechowywana w sposób nie zapewniający ochrony zawartych w niej informacji. Pacjent wypisywany do domu nie otrzymywał żadnych informacji o dalszym postępowaniu dotyczących rehabilitacji, żywienia czy trybu życia.
W wyniku realizacji projektu czasie wprowadzone zostały wszystkie dostępne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pacjentów. Znalazło się wśród nich opracowanie i wdrożenie procedur postępowania na wszystkie świadczenia medyczne, rehabilitacyjne i diagnostyczne realizowane w placówce (w sumie 196 procedur i standardów, z czego 15 dotyczyło bezpieczeństwa pacjenta), opracowanie i bieżąca aktualizacja programu poprawy bezpieczeństwa pacjenta, monitorowanie działań niepożądanych, w tym szczególnie zdarzeń medycznych i opracowanie rozwiązań minimalizujących ryzyko ich powstania.
Zadaniem zespołu ds. monitorowania zdarzeń niepożądanych było eliminowanie błędów, rozpoznawanie i usuwanie zagrożeń, które są przyczyną wystąpienia zdarzenia grożącego bezpieczeństwu pacjenta oraz rozwój systemu zgłaszania tych zdarzeń. Dzięki realizacji projektu spadła liczba zdarzeń niepożądanych. W roku 2010 było 31 takich przypadków, w roku 2011 – 9, w roku 2012 – było ich 6, a w i półroczu roku 2013 – 3.
W ramach programu wymienione zostały także urządzenia rehabilitacyjne i aparatura medyczna. Od stycznia 2010 rok do czerwca 2013 zakupiono sprzęt medyczny i urządzenia rehabilitacyjne za 1 125 tys. zł, co jak na podmiot posiadający kontrakt z NFZ o wartości 8 ml zł było sporym wydatkiem.
Podniesione zostały kwalifikacje personelu. W tym okresie 4 lekarzy uzyskało dodatkowe specjalizacje, 2 jest w trakcie specjalizacji. Pięcioro fizjoterapeutów rozpoczęło specjalizację w z fizjoterapii. Szpital uzyskał też akredytację do prowadzenia specjalizacji dla lekarzy, w zakresie rehabilitacji medycznej oraz akredytację do prowadzenia specjalizacji dla fizjoterapeutów.
Kompleksowość leczenia została zapewniona poprzez uruchomienie czterech zakresów stacjonarnej rehabilitacji leczniczej, ośrodka dziennej rehabilitacji oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. Rozszerzono zakres usług o rehabilitację kardiologiczną.
Infrastruktura została poprawiona poprzez wprowadzenie ułatwień w poruszaniu i zabezpieczeń dla pacjentów. Wykonano między innymi montaż platformy schodowej, montaż poręczy na ciągach komunikacyjnych, zakupiono agregat prądotwórczy, wykonano podjazd dla karetek.
Wprowadzono pełne zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku oraz pełną ochronę informacji o pacjencie. Zainstalowano także monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, co zapewniło bezpieczeństwo fizyczne pacjentom i ich mieniu.
- Dzięki realizacji projektu poczucie bezpieczeństwa pacjentów szpitala znacznie wzrosło. Z prowadzonych w placówce badań ankietowych wynika, że 95 procent leczących się tu osób czuje się bezpiecznie. W roku 2009 na pytanie to twierdząco odpowiedziało około 60 pacjentów. Zadowolenie z opieki lekarskiej wyraziło 96 procent osób (wcześniej – 60 procent), z opieki pielęgniarskiej – 98 procent pacjentów (wcześnie j – 60 procent), z zabiegów rehabilitacyjny – 97 procent (wcześniej – 55 procent), a z warunków socjalno-bytowych – 97 procent (wcześniej – 50 procent). Z ankiet wynika też, że 95 procent pacjentów wyraża chęć ponownego leczenia w naszym szpitalu - mówi Jerzy Giedrojć.
Celem konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia jest promowanie najwyższych standardów zarządzania podmiotami leczniczymi, w tym upowszechnianie najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pacjentów, finansami, infrastrukturą i kapitałem ludzkim,a także informatyzacji.
Konkurs skierowany jest do podmiotów leczniczych prowadzących działalność szpitalną. W tegorocznej II edycji konkursu oceniano projekty z zakresu zarządzania placówką medyczną, których wdrożenie przyniosło pozytywne efekty oraz wymierne zmiany i które realizowane były po 1 stycznia 2008 roku, a zakończone do 30 czerwca 2013 roku.
Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie
www.konferencje.abc.com.pl
Magdalena Okoniewska
Źródło: Wolters Kluwer
Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia: bezpieczeństwo pacjentów wpływa na skuteczność leczenia
Świadomość bezpieczeństwa osobistego, stosowania bezpiecznych procedur, używanie bezpiecznego sprzętu powodują, że pacjent skupia uwagę na efektywnym wykorzystaniu oferowanych mu zabiegów mówi Jerzy Giedrojć, pełnomocnik ds. organizacyjno-prawnych Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem, który został laureatem konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia w kategorii zarządzenia bezpieczeństwem pacjentów.