Zwiększy się liczba łóżek geriatrycznych. W szpitalu pozostaną tylko oddziały potrzebne pacjentom w wieku podeszłym czyli chirurgia ogólna, urazowo-ortopedyczna, ginekologia, neurologia, okulistyka, intensywna terapia i psychoterapia. Szpital dysponuje też rozbudowanym zapleczem rehabilitacyjnym, psychologicznym i psychiatrycznym, które to działy wspierały będą leczenie pacjentów geriatrycznych.

Zmiany te uwzględniają priorytetowe potrzeby mieszkańców Krakowa i województwa małopolskiego, zwiększając dostęp do leczenia ludziom starszym.

- To bardzo ważna inicjatywa na terenie Małopolski i Krakowa – powiedziała dr hab. Barbara Gryglewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii. - W szpitalu poza zwiększeniem liczby łóżek w restrukturyzowanym oddziale geriatrii i chorób wewnętrznych, funkcjonować będą wszystkie oddziały, które w znacznym stopniu dedykują swoje usługi pacjentom geriatrycznym. Taka formuła szpitala umożliwi szerokie stosowanie geriatrycznych standardów postępowania nie tylko w oddziale geriatrii, ale także w pozostałych oddziałach, dla których oddział ten będzie zapewniał specjalistyczne funkcje konsultacyjne. Stworzy to optymalną formę leczenia ostrych schorzeń u chorych w starszym wieku, z obniżeniem ryzyka pogorszenia stanu funkcjonalnego i z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej jakości świadczonych usług.

Zmiany popiera samorząd województwa małopolskiego. Wicemarszałek Wojciech Kozak złożył podziękowanie dyrektorowi SP ZOZ, że działając zgodnie z założeniami Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia wprowadza zmiany profilu szpitala w kierunku leczenia osób starszych, co jest zasadne biorąc pod uwagę zwiększającą się długość życia obywateli Małopolski.

-  Województwo małopolskie należy do najstarszych demograficznie regionów Polski, w którym odsetek osób po 65 roku życia wynosi prawie 14 procent, a prognozy wskazują na wzrost tej populacji do ponad 21 procent w roku 2030. Spowoduje to zwielokrotnienie zapotrzebowania na usługi medyczne tej grupy pacjentów – dodała dr Gryglewska.

Jak podkreśliła dr Gryglewska, opieka zdrowotna nad osobami starymi w Polsce, w tym również w Małopolsce, jest zdezintegrowana i nie zapewnia szerokiego dostępu do świadczeń w zakresie usług geriatrycznych, co zdecydowanie uniemożliwia stosowanie standardów podejścia geriatrycznego w leczeniu starszych chorych. - System opieki zdrowotnej powinien zostać rozbudowany i przystosowywany do potrzeb ludzi starszych - dodała.

Nowa strategia funkcjonowania szpitala MSW zyskała również uznanie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który stwierdził, że przedstawiony przez szpital kierunek zmian jest zgodny  z przyjętą strategią NFZ w zakresie potrzeb epidemiologicznych i społecznych. NFZ pragnie rozwijać dostęp do świadczeń dedykowanych osobom starszym. We współpracy z marszałkiem województwa podejmowane są starania,
aby zminimalizować koszty społeczne przekształcenia.

4 marca 2014 roku Rada Społeczna Szpitala w obecności wszystkich związków zawodowych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie dokonania zmian strategii funkcjonowania placówki. Dyrektor wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych o akceptację reorganizacji szpitala i dokonanie stosownych zmian w statucie.