Z otyłością zmaga się ponad połowa dorosłych Polaków oraz co piąte dziecko. To trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka chorób przewlekłych – cukrzycy, problemów z kręgosłupem czy kłopotów z układem krążenia. Nadwaga i otyłość, mimo, iż stanowią poważny problem zdrowotny, nie zawsze są właściwie leczone, często zaniedbywane.
Jak podkreślają eksperci wciąż panuje przekonanie, że ze zbędnymi kilogramami poradzimy sobie sami, tymczasem w leczeniu otyłości ważne jest kompleksowe podejście, poznanie przyczyn choroby oraz indywidualna terapia pod okiem specjalistów.
Nadmierny przyrost masy ciała często przypisywany jest zmianom stylu życia, złym nawykom żywieniowym, opartym na wysokokalorycznych posiłkach czy obniżonej aktywności fizycznej. To także częsty efekt stresu, zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.
Jednak, jak zwracają uwagę specjaliści, problemy z nadwagą nie zawsze muszą być wyłącznie wynikiem niezdrowego stylu życia, często podłoże jest bardziej złożone. Są to uwarunkowania genetyczne, które dotyczą aż 70 procent osób zmagających się z otyłością, skutek uboczny stosowanych leków czy objaw współtowarzyszący wielu chorobom przewlekłym, czyli zaburzenia hormonalne przy zespole Cushinga. Stąd ogromną rolę w leczeniu otyłości stanowi właściwa diagnoza problemu.
– Bez leczenia pierwotnej przyczyny większości kłopotów z nadwagą, odchudzanie nie przyniesie oczekiwanych efektów – tłumaczy profesor nadzw. UJK dr hab. n. med. Maciej Kielar, specjalista chirurg, dyrektor Kliniki Chirurgii Szpitala Medicover – W leczeniu nadwagi istotne jest kompleksowe podejście do pacjenta, uwzględniające zarówno pełne badania diagnostyczne, dające nam odpowiedź na pytanie co jest przyczyną, jak również pozwalające na wykrycie chorób współistniejących. Musimy pamiętać, że nadmierne kilogramy to bardzo częsty powód występowania wielu innych zaburzeń – cukrzycy, nadciśnienia, kłopotów z sercem, które również bierzemy pod uwagę lecząc osobę z nadwagą – dodaje.
Leczenie otyłości i nadwagi nie jest prostą sprawą. Nie zawsze problem zbędnych kilogramów można rozwiązać, stosując diety czy zmieniając tryb życia bez kontroli lekarza, dietetyka. Właściwa terapia powinna być kilkuetapowa i przebiegać pod okiem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, zarówno dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, internisty, gastroenterologa, jak również w razie potrzeby, chirurga.
Metod leczenia otyłości jest wiele. Odpowiednią ścieżkę dobiera się pod względem podłoża choroby, stopnia zaawansowania, określanego na podstawie wskaźnika BMI (waga podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu) czy oceny ryzyka rozwoju chorób towarzyszących. Innej pomocy wymaga osoba z niewielką nadwagą, gdzie istotna będzie modyfikacja stylu życia, wdrożenie właściwej diety, aktywności fizycznej czy wsparcia psychologicznego. Natomiast zupełnie innego wsparcia oczekuje osoba otyła, która potrzebuje w krótkim czasie „zrzucić” kilkanaście kilogramów.
W sytuacji, gdy zbędne kilogramy wciąż stanowią znaczne obciążenie dla organizmu, rozwiązaniem pozostają małoinwazyjne metody chirurgiczne. Jedną z nich, rekomendowanych przez ekspertów, jest nadzorowany medycznie program leczenia otyłości „Balon Orbera”.
– Jest to metoda przeznaczona dla osób, których BMI przekracza 28 – I / II stopień nadwagi. Polega ona na małoinwazyjnym zabiegu założenia balonu Orbera – miękkiego balonu, umieszczanego w żołądku, który wypełniony solą fizjologiczną, zmniejsza pojemność żołądka, powodując ograniczenie objętości przyjmowanych pokarmów oraz uczucie sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas – wyjaśnia profesor Kielar. – Cały zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, dodatkowo pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarza, cyklicznymi konsultacjami u dietetyka i psychologa. Po upływie 6 miesięcy balon jest usuwany w trakcie krótkiego zabiegu, a efektem leczenia jest utrata około 15-20 kg – dodaje.
[-DOKUMENT_HTML-]
Bardzo istotna w tej metodzie jest stała opieka dietetyka i psychologa, ponieważ chory musi wypracować nowy, akceptowalny również po usunięciu balona, sposób odżywiania, który będzie w stanie utrzymać na stałe oraz poznać i umieć rozpoznać mechanizmy zaburzeń emocjonalnych, zwiększających ryzyko nawrotów nieracjonalnego sposobu odżywiania.
Za skutecznością tej metody przemawia też utrzymanie jej efektów w dłuższym czasie. U większości pacjentów leczenie otyłości kończy się sukcesem – efekt jo-jo po skorzystaniu z balonu Orbera występuje u około 40 procent z nich. Dla porównania w przypadku stosowania diety ponownie przybiera na wadze prawie 90 procent chorych – dodaje profesor.
Metoda ta stosowana jest jako samodzielna terapia u chorych z umiarkowaną otyłością, z kolei u chorych z otyłością olbrzymią może być wstępem do leczenia operacyjnego, ponieważ utrata 10-20 kg u chorego z masą ciała przekraczającą 160 kg, pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań w czasie operacji bariatrycznej.
U chorych z otyłością olbrzymią ( BMI >42) metodami z wyboru pozostają operacje laparoskopowe, które bez tradycyjnego otwarcia jamy brzusznej, pozwalają na zmianę anatomii i funkcji przewodu pokarmowego, co prowadzi do szybkiej i trwałej utraty masy ciała. Najczęściej stosowanymi operacjami metabolicznymi są sleeve resekcja żołądka oraz gastric by-pass, które pozwalają na ograniczenie objętości pokarmów oraz zmniejszenie wchłaniania i przyswajania składników odżywczych.
Źródło: Hill+Knowlton Strategies