- W tej chwili przez internet zarejestrowało się ponad 54 tysiące, a papierowe wnioski ze zdjęciem przysłało 50 tys. osób. Może się okazać, że kilka tysięcy osób nie zdążymy wpisać do rejestru, bo za późno wysyłały do nas papierowe wnioski i dokumenty. Miały na to półtora roku, a zarejestrowali się kilkanaście dni temu – podkreśla dr Krawczyk.

Takie wymogi wprowadziła ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Ostatni dzień maja br. to koniec okresu przejściowego, od tego momentu każdy fizjoterapeuta będzie musiał posiadać wpis w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, który potwierdzi jego prawo do wykonywania zawodu. 

 

Fizjoterapeuta bez wpisu do rejestru nie powinien pracować

Krawczyk podkreśla, że brak wpisania do Krajowego Rejestru skutkować będzie utratą prawa do wykonywania zawodu.

- Zgodnie z przepisami, jeśli ktoś nie jest wpisany do rejestru, nie może pracować w tym zawodzie – podkreśla dr Krawczyk. - Pracodawca powinien dać mu wymówienie, w przeciwnym razie może otrzymać dużą karę.

Krawczyk podkreśla, że do końca czerwca powinni zweryfikować pozostałe kilka tysięcy zarejestrowanych wniosków. Dodaje, że w trakcie weryfikacji odmówili nadania prawa wykonywania zawodu 70 osobom na ponad 30 tys. zarejestrowanych.

- Dajemy odmowy np.: masażystom, którzy przeszli tylko kurs, pielęgniarkom, które w nazwie studiów miały słowo „fizjoterapia”, ale nie spełniają wymogów, ale także osobom po wychowaniu fizycznym, które prowadziły zajęcia np.: korekcyjne dla dzieci. Nie mieli wystarczających kwalifikacji, by zostać fizjoterapeutami – mówi dr Krawczyk.

Ustawa mówi także, że rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą jako fizjoterapeuta, trzeba się od razu zarejestrować jako podmiot leczniczy. Każdy, kto posiadał już taką działalność przed wejściem ustawy w życie, powinien do końca listopada 2018 roku przekształcić ją w podmiot leczniczy. Jak to zrobić? Należy dokonać odpowiedniego wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą składając wniosek do wojewody właściwego dla siedziby firmy albo miejsca zamieszkania (gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza).

Jaką polisę i kiedy powinien posiadać fizjoterapeuta?

W myśl nowych przepisów niezbędne też będzie obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). To jaka to ma być polisa zależy od tego czy jest to praca wykonywana w ramach umowy o pracę lub zlecenie, czy może jest to jednoosobowa działalność gospodarcza.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym każdy fizjoterapeuta prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą po przekształceniu się w podmiot leczniczy ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia obowiązkowego OC z sumami gwarancyjnymi 75 tys. euro na jedno zdarzenie i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto sprawdzić, czy jej zapisy w wystarczającym stopniu zabezpieczają fizjoterapeutę. Dobrze skonstruowana polisa powinna zawierać m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ochronę prawną w przypadku roszczeń pacjentów i w trakcie trwania procesów sądowych, a także ochronę na wypadek naruszenia praw pacjenta.

- Zawód fizjoterapeuty jest teraz uregulowanym prawnie, samodzielnym zawodem zaufania publicznego. Wiąże się z tym odpowiedzialność i nowe obowiązki - mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w INTER. 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła kilka zmian związanych z obowiązkiem posiadania odpowiedniej polisy OC. Na rynku pojawiły się pakiety ubezpieczeń dedykowanych fizjoterapeutom. W ich skład wchodzi w wariancie standardowym ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na sumy gwarancyjne wymagane ustawą oraz dodatkowo OC dobrowolne na sumy gwarancyjne 75 000 euro wraz z klauzulą naruszenia praw pacjenta oraz ochrona prawna w życiu zawodowym. Decydując się na wariant premium suma gwarancyjna w OC dobrowolnym jest zwiększona do 350 000 euro na wszystkie zdarzenia, oraz zapewnia ochronę prawną w życiu zawodowym i prywatnym wraz z pokryciem kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków. Oferta obejmuje też świadczenia pieniężne w przypadku agresji pacjenta.

W ramach pakietów oferowana jest także ochrona prawna, która zapewnia profesjonalną pomoc prawną w trudnych sytuacjach zawodowych i prywatnych. Jest to obszar ochrony, który nie wchodzi w zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC. Fizjoterapeuci mogą wykupić także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (np.: może być dostępne z zakażeniem wirusami HIV czy WZW).

Fizjoterapeuci pracujący na własnej działalności gospodarczej mogą także wykupić ochronę na wypadek czasowej niezdolności do pracy na skutek nieszczęśliwego wypadku. Jest to świadczenie w wysokości 150 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, wypłacane, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie można wykonywać pracy i uzyskiwać przychodów.

Ubezpieczenie fizjoterapeuty zatrudnionego na umowę o pracę lub umowę zlecenie

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty nie zmienia sytuacji prawnej fizjoterapeutów wykonujących zawód w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia w kontekście ubezpieczeń. Ich odpowiedzialność zawodową regulują przepisy kodeksu pracy oraz kodeksu cywilnego.