Jakie są wymagania dotyczące wyposażenia łazienek dla pacjentów w przychodni?
Czy dozowniki na mydło powinny być łokciowe, bezdotykowe?
Do łazienek w przychodni zastosowanie znajduje definicja pomieszczenia higieniczno-sanitarnego zawarta w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą - dalej r.w.p.p., zgodnie z którym w pomieszczeniu tym winien znajdować się dozownik na mydło w płynie, co do którego funkcja uruchamiania bez kontaktu z dłonią nie jest wymagana.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą definiuje łazienkę jako pomieszczenie higieniczno-sanitarne, którym zgodnie z § 2 pkt 4 r.w.p.p. jest pomieszczenie wyposażone co najmniej w miskę ustępową, umywalkę, dozownik z mydłem w płynie, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia oraz pojemnik na zużyte ręczniki.
Wymagania ogólne dla pomieszczeń higieniczno-sanitarnych wynikające z wyżej wymienionego przepisu nie zawierają warunku by dozownik z mydłem uruchamiany był bez kontaktu z dłonią. Warunek ten pojawia się jedynie w odniesieniu do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w izolatki szpitalnej, w skład której zgodnie z § 21 r.w.p.p. winno wchodzić m.in. pomieszczenie higieniczno-sanitarne, dostępne z pomieszczenia pobytu pacjenta, wyposażone w umywalkę z baterią uruchamianą bez kontaktu z dłonią i dodatkowo w dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym uruchamiany bez kontaktu z dłonią, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
W odniesieniu do ambulatorium, warunki jakie winny spełniać pomieszczenia określone zostały szczegółowo w zał. nr 2 do r.w.p.p., gdzie w pkt 6 znajdujemy zapis, iż w ambulatorium znajduje się co najmniej jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne. Wobec braku szczegółowych wymagań dla wyposażenia tego pomieszczenia wynikających z powyższego przepisu, zastosowanie znajduje definicja pomieszczenia higieniczno-sanitarnego zawarta w cytowanym na wstępie § 2 r.w.p.p., zgodnie z którym w pomieszczeniu tym winien znajdować się dozownik na mydło w płynie, co do którego funkcja uruchamiania bez kontaktu z dłonią nie jest wymagana.