Ministerstwo Zdrowia skierowało właśnie do konsultacji publicznych nowelizację rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Przewiduje ona rozszerzenie możliwości samodzielnego wykonywania niektórych świadczeń zdrowotnych. Dlaczego? - Rosnąca z roku na rok liczba podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, bez lekarza w składzie, wysoka absencja lekarzy systemu w okresie kolejnych fal zachorowań na COVID-19, a także poszerzanie kompetencji ratowników medycznych, przyczyniły się do konieczności poszerzenia uprawnień tej grupy zawodowej, zwłaszcza w zakresie świadczeń przewidzianych do samodzielnego wykonywania - tłumaczy resort.
Nowe czynności, które będzie mógł wykonać ratownik
Ratownik zyska prawo do intubacji dotchawicznej z użyciem środków zwiotczających. - Wynika to z rosnącego udziału w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne podstawowych zespołów ratownictwa medycznego bez lekarza w składzie. Często więc ratownicy medyczni sami muszą podejmować decyzję o przeprowadzeniu takiej procedury u pacjenta, a obowiązek skonsultowania tej decyzji z lekarzem wydłuża czas niesienia pomocy pacjentowi - czytamy w uzasadnieniu projektu .
Projekt przewiduje też możliwość wykonywania badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Projekt dopuszcza wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych, pod warunkiem jednak odbycia nowej specjalizacji z zakresu chirurgicznej asysty lekarza, możliwej do uzyskania przez ratowników medycznych. Będzie to czynność wykonywana na zlecenie lekarza.
Czytaj też: Błędy i uchybienia w ratownictwie medycznym – wybrane uwagi prawnokarne i prawnomedyczne >
W projekcie przewidziano także umożliwienie samodzielnego przeprowadzenia przez ratownika medycznego cewnikowania pęcherza moczowego.
Nowy katalog leków do podania przez ratownika
Katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego zostanie rozszerzony o środki zwiotczające i anestetyczne konieczne do przeprowadzenia intubacji dotchawiczej ze zwiotczeniem (rocuronium bromide, etomidate i ketamine hydrochloride).
Ponadto przedmiotowy katalog uzupełniono o następujące preparaty:
- Dopaminum hydrochloricum – amina presyjna stosowana w ostrej niewydolności krążenia,
- Methoxyflurane – lek przeciwbólowy w formie wziewnej, stosowany w ratownictwie do leczenia silnego bólu głównie urazowego, możliwy do samodzielnego dozowania przez pacjenta,
- Midazolamum w formie roztworu do stosowania w jamie ustnej jako lek przeciwdrgawkowy i sedacyjny,
- Prasugrel – podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,
- Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznymo bólu, głównie urazowego oraz lek o działaniu przeciwkrwotocznym.
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.