Jakie maksymalne wynagrodzenie przysługuje dyrektorowi SP ZOZ-u w 2016 r.?
W szczególności, czy w świetle ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi: "przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego" (o którym mowa w art. 8 tej ustawy) odnosi się do przeciętnego wynagrodzenia z roku 2015, czy też może 2009?
Tak jak miało to miejsce w latach 2010-2015 w związku z "zamrożeniem" płac w administracji).
W 2016 r. kierownik SP ZOZ może otrzymać wynagrodzenie do wysokości czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2015 r., ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi - dalej u.w.k., wprowadza i reguluje wysokość maksymalnego poziomu wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w określonych jednostkach sektora finansów publicznych. Zgodnie z art. 8 pkt 10 u.w.k. maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego nie może przekroczyć dla kierownika SP ZOZ czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Pomimo tego, na lata 2011-2015 uchwalono przepisy epizodyczne, zgodnie z którymi podstawą do ustalenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego było przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r. (art. 29b-29f u.w.k.). Przepisy te oznaczały zamrożenie płac osób kierujących podmiotami wskazanymi w ustawie kominowej w latach 2011-2015. Ostatnia taka zmiana została wprowadzona ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej i dotyczyła 2015 r. Na rok 2016 r. nie wprowadzono analogicznych regulacji, co oznacza, że obecnie wynagrodzenie osób kierujących podmiotami wskazanymi w ustawie kominowej odbywa się na ogólnych zasadach ustawowych, czyli podstawą ustalenia maksymalnego wynagrodzenia miesięcznego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dnia 22 stycznia 2016 r. Prezes GUS ogłosił w Dzienniku Urzędowym GUS, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku 2015 r. wyniosło 4280,39 zł (Dz. Urz. GUS z 2016 r. poz. 2).
Dodać należy, że zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy kominowej kierownikowi SP ZOZ może być przyznana nagroda roczna, która nie może przekroczyć trzykrotności jego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.