Jaką formę prawną powinniśmy przyjąć w myśl ustawy o działalności leczniczej, chcąc prowadzić NZOZ?
W celu prowadzenia działalności leczniczej należy utworzyć podmiot leczniczy.
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) - dalej u.dz.l. nie posługuje się pojęciem zakładu opieki zdrowotnej (wyjątek dotyczy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej), stąd też na gruncie obowiązywania przepisów tej ustawy nie będą funkcjonowały niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Natomiast zgodnie z tą ustawą, działalność leczniczą mogą prowadzić podmioty wykonujące działalność leczniczą, tj. podmioty lecznicze oraz praktyki zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.
Podmiotem leczniczym może być m.in. przedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, o ile wykonuje on działalność leczniczą (art. 4 ust. 1 pkt 1 u.dz.l.). Podmiotem leczniczym może być więc zarówno osoba fizyczna wykonująca jednoosobowo działalność gospodarczą, jak i różnego rodzaju spółki, w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma żadnych ograniczeń co do wykształcenia osób, które mogą utworzyć taką spółkę w celu prowadzenia działalności leczniczej.
Po utworzeniu spółki zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) i uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, konieczne jest uzyskanie wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność gospodarczą prowadzonego przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę spółki. Oczywiście, jeżeli spółka zamierza prowadzić działalność leczniczą, tj. udzielać świadczeń zdrowotnych, a także prowadzić promocję zdrowia lub realizować zadania dydaktyczne i badawcze w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, musi wskazać ten rodzaj działalności przy dokonywaniu wpisu spółki do KRS-u (oznaczyć przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności).
Działalność lecznicza jest prowadzona w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, którym może być np. szpital, ambulatorium, przychodnia, zakład opiekuńczo-leczniczy. Podmiot leczniczy jest zobowiązany spełniać szereg warunków dotyczących wykonywania działalności leczniczej, a dotyczących pomieszczeń i urządzeń, musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz w przypadku szpitala - umowę ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, zapewnić udzielanie świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (art. 17 ust. 1 u.dz.l.). Należy wyznaczyć także kierownika podmiotu leczniczego, który wykonuje prawa i obowiązki podmiotu leczniczego określone w ustawie o działalności leczniczej (art. 4 ust. 2 u.dz.l.). Natomiast sprawy dotyczące sposobu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot leczniczy muszą być określone w regulaminie organizacyjnyn tego podmiotu.
Małgorzata Brzozowska