Z danych ZUS wynika, że w 2015 roku Polacy spędzili na zwolnieniu lekarskim łącznie 266 milionów dni. Oznacza to, że statystycznie każdy pracownik przebywał na chorobowym średnio 16 dni w roku. Koszty z tego tytułu sięgają kilkunastu miliardów złotych rocznie. Ponosi je zarówno ZUS, jak i sami pracodawcy.

Zdaniem Artura Białkowskiego, wiceprezesa Medicover, części kosztów firma może uniknąć dzięki dodatkowym pakietom opieki zdrowotnej. Zapewnienie pracownikom dostępu do profilaktyki i opieki medycznej jest nie tylko popularną formą pozapłacowego benefitu, lecz także pozwala zmniejszyć skalę absencji chorobowych i związanych z nimi kosztów, które ponosi przedsiębiorstwo.

– Dobra, skoordynowana opieka medyczna powoduje, że nawet jeżeli pracownik się rozchoruje, to ma zapewniony szybki dostęp do specjalistów, dzięki czemu unika powikłań i szybciej wraca do zdrowia – mówi agencji Newseria Biznes Artur Białkowski.

Z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, opublikowanego przez Medicover, wynika, że koszt choroby pracownika ponoszony przez firmę jest zależny od takich czynników jak częstotliwość i rodzaj dolegliwości, ryzyko powikłań, dostęp do diagnostyki i możliwość szybkiego skorzystania z konsultacji lekarskiej. Badanie pokazało, że w firmach, w których pracownicy byli objęci opieką medyczną Medicover, oszczędności na kosztach choroby wyniosły średnio 623 zł rocznie w przeliczeniu na pojedynczego pracownika.

– To kwota, którą średnio pracodawca oszczędza na kosztach prezenteizmu (nieefektywnej obecności w pracy) i absencji chorobowej każdego z pracowników. W przypadku małych firm oszczędności są jeszcze większe. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia osiem osób, a połowa z nich idzie na zwolnienie, to w praktyce oznacza to, że firma nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Kwestia krótszej absencji, szybszego powrotu do zdrowia, utrzymania w lepszym zdrowiu i w lepszej kondycji pracowników jest niezmiernie istotna dla mniejszych przedsiębiorstw – zauważa Artur Białkowski.

 [-DOKUMENT_HTML-]



Prezenteizm, czyli spadek produktywności w czasie choroby, przekłada się na obniżenie wydajności firmy. Ponadto, pracownicy zapadający na infekcje górnych dróg oddechowych, przychodząc do pracy pomimo choroby, zarażają się nawzajem. Z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że w ciągu ostatniego roku 25 procent Polaków zaraziło się infekcją od pracowników, którzy pomimo choroby przychodzili do pracy.

Wiceprezes Medicover zauważa, że z roku na rok rośnie liczba firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które zapewniają swoim pracownikom benefity w postaci opieki medycznej. W segmencie MŚP nieobecność pracowników, na przykład w okresie zwiększonej zachorowalności, jest zagrożeniem dla funkcjonowania firmy.

– Obserwujemy wzrost zainteresowania małych i średnich przedsiębiorstw opieką medyczną dla pracowników. Zgłasza się do nas coraz więcej takich firm. W wielu przypadkach osoby, które wcześniej pracowały w dużej firmie, a następnie założyły własny biznes, chcą, żeby opieka medyczna była standardem również w ich biznesie. To możliwe o tyle, że planem medycznym można objąć już mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające dwie osoby. Koszt takiej opieki medycznej wraz z medycyną pracy dostępny jest już od 45 zł miesięcznie – mówi Białkowski.

 [-OFERTA_HTML-]



Z badań wynika, że plan opieki medycznej jest nie tylko najpopularniejszym, lecz także najbardziej pożądanym przez pracowników benefitem pozapłacowym. Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez grupę Pracuj.pl wynika, że co czwarty spośród 900 tysięcy ankietowanych pracowników był objęty przez firmę prywatną opieką medyczną. 

Z kolei w raporcie „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku”, opracowanym przez Sedlak & Sedlak, blisko połowa (48 procent) przedsiębiorstw zadeklarowała finansowanie pracownikom opieki zdrowotnej w ramach dodatkowego pakietu. Takie świadczenie okazało się również najbardziej pożądanym benefitem dla 51 procent pracowników. Zdecydowana większość zadeklarowała, że byłaby skłonna dołożyć pewną kwotę z własnych zarobków, żeby rozszerzyć zakres specjalistycznej opieki medycznej.

Newseria