Docelowo ma być to system informatyczny "podpięty pod gabinet.gov.pl", czyli pod aplikacje gabinetowe prowadzone w każdym podmiocie medycznym.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja: sytuacja nie odbiega od normy

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na konferencji prasowej przyznał, że jest problem z dostępnością poszczególnych leków.  -Ale nie widzimy, żeby sytuacja odbiegała od normy  – stwierdził. Podkreślał, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań. Dodał, że żadna apteka nie jest w stanie mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków. Zdaniem Miłkowskiego brak dostępności niektórych leków wynika z problemów centralnych firm: globalnych, europejskich.  Miłkowski zwrócił też uwagę na problemy techniczne. - Bardzo często GIF wstrzymuje część produktów ze względy na np. zanieczyszczenia  – wyjaśnił.

Czytaj także na Prawo.pl: Państwowy system monitorujący dostęp do leków to fikcja

Czytaj także na Prawo.pl: Brakuje leków w aptekach, a po wydłużeniu rozliczeń będzie gorzej

Jednocześnie jednak media informują o brakach leków w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych m.in. antybiotyków i leków na cukrzycę.

Z kolei pod koniec września w związku pogarszającą się sytuacją na rynku aptecznym w zakresie braku dostępności do niektórych produktów leczniczych, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, zaapelowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wdrożenie kanału informacyjnego pomiędzy lekarzem a farmaceutą pozwalającego na zamianę produktu leczniczego w przypadku jego braku.

Czytaj też: Odpowiedzialność za niezapewnienie bezpieczeństwa produktów leczniczych >>>

Czytaj też: Prawnokarne aspekty mechanizmu odwróconego łańcucha dystrybucji leków >>>

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział na konferencji prasowej, że w trybie najpewniej dwutygodniowym, od wtorku będą do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowników przekazywane informacje w zakresie możliwej, ograniczonej dostępności poszczególnych leków.  - Tak, żeby lekarz już przy wypisywaniu pacjenta mógł stwierdzić, czy lek będzie mógł wykupiony, czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa – przekazał Andrusiewicz.

Kolejne postulaty prezes NRA to udostępnienie danych ze Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) oraz o pilne spotkanie.

Czytaj także na Prawo.pl: Inflacja dotarła do aptek, a sztywne marże potęgują wzrost cen leków nierefundowanych

Kolejne substancje na liście antywywozowej

Maciej Miłkowski zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia wyda we wtorek nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje.- Dzisiaj będzie podpisane kolejne obwieszczenie antywywozowe. 12 nowych substancji czynnych będzie wprowadzonych, z różnych powodów – powiedział wiceminister we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. (pap/kn)

Czytaj też: Uregulowania dotyczące produktów leczniczych homeopatycznych >>>

Czytaj w LEX: Bezpieczeństwo dostaw produktów leczniczych jako element bezpieczeństwa farmaceutycznego >>>