W Polsce w dalszym ciągu brak takich analiz, pomimo że NFZ posiada potrzebne do tego celu dane.
Stany Zjednoczone najlepiej oceniają poziom wdrożenia GRC w różnych aspektach funkcjonowania szpitali, ponieważ w USA szpitale otrzymują tzw. gwiazdki w zależności od oferowanego standardu świadczonych usług. Szpitale najlepsze mają pięć gwiazdek, natomiast najgorsze - jedną gwiazdkę.
W USA w roku 2013 ponad 235 tysięcy pacjentów mogłoby żyć, gdyby nie błędy lekarskie, aż 183 tysięcy komplikacji po zabiegowych można było uniknąć, gdyby systemy przeciwdziałania wystąpieniu ryzyka zakażeń szpitalnych zadziałały.
Tymczasem ryzyko komplikacji w 2013 roku w przypadku niektórych zabiegów chirurgicznych w szpitalach wysoko referencyjnych (5*) i nisko referencyjnych (1*) jest diametralnie różne. Przykładowo:
• ryzyko komplikacji z powodu sepsy w szpitalu 5* wynosi 12,4 procent, a w szpitalu 1* - aż 23,2 procenta,
• ryzyko komplikacji w przypadku ataku serca wynosiło w szpitalu 5* 4,9 procent, a w szpitalu 1* 10,6 procent,
• ryzyko komplikacji w przypadku operacji woreczka żółciowego wynosiło odpowiednio 17,8 procenta i 35,8 procenta,
• w przypadku operacji stawu biodrowego 17,9 procenta i 33,2 procenta.
To są twarde dane statystyczne. I to są powody do radości i do zmartwienia dla pacjentów w USA. Dobrze byłoby także w Polsce, mając takie dane, które są w raportach NFZ, jednak nie są analizowane w takiej metodologii, stworzyć taki ranking polskich szpitali.
Joanna Mrowicka ukończyła studia Master of Bussiness Administration (MBA) Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, ma uprawnienia samodzielnego księgowego. Od wielu lat pracuje jako audytor wewnętrzny. Posiada kwalifikacje audytorskie polskie oraz międzynarodowe The Institute of Internal Auditors w zakresie audytu – CGAP oraz w zakresie zarządzania ryzkiem – CRMA. Prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania finansami, kontroli zarządczej i corporate goverance; jest wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od wielu lat przeprowadza audyty zwłaszcza zapewniające i doradcze w obszarze zgodności (compliance) bieżących działań organizacji z regulacjami prawnymi i efektywnością ekonomiczną. Audytuje również kwalifikowalność wydatków w projektach realizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych.