Radca prawny, specjalistka prawa ochrony zdrowia i prawa pracy Agnieszka Sieńko zaznacza, że pacjent ma prawo opuścić szpital w dowolnym momencie. Taki wniosek płynie z zestawienia treści art. 16 w związku z art. 9 i art. 17 ust. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jednak, jej zdaniem, interpretacja, która mówi, że jeżeli tylko pacjent dysponował pełną informacją na temat stanu swego zdrowia, możliwości terapeutycznych, skutków przerwania leczenia, a następnie się oddalił ze szpitala, to wyraźnie swoim zachowaniem wyraził sprzeciw na leczenie lub co najmniej zgodę wcześniejszą cofnął, jest ewidentnie pozbawiona staranności o pacjenta.
- A szpital i pracujący w nim medycy są w pewnym zakresie za stan pacjenta odpowiedzialni - zaznacza w komentarzu dla Lex.pl.
Czytaj także na Prawo.pl:
Lekarz stracił pracę po śmierci pacjenta z Alzheimerem. Szpital chce zmiany przepisów
Najpierw powiadomienie rodziny, potem wypis ze szpitala chorego na Alzheimera
I z przekonaniem rekomenduje w takiej sytuacji pisemne zawiadomienie policji. - Oczywiście pismo należy złożyć osobiście (chodzi wszak o czas). Nigdy nie można mieć pewności, że nieobecność pacjenta jest wyrazem jego swobodnego oświadczenia woli. Nie mamy, jako podmiot wykonujący działalność leczniczą, żadnego prawa do odwiedzenia domu pacjenta i sprawdzenia co się z nim dzieje - mówi prawiczka. Jak zaznacza, nie wolno natomiast zatelefonować do członków rodziny.
Czytaj w LEX: Zasady segregacji medycznej pacjentów na SOR >>>
Wyjście z SOR bez wypisu
Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, autor bloga prawalekarza.pl zaznacza, że pobyt na SOR może skończyć się w jeden z sześciu sposobów:
- udzieleniem świadczeń zdrowotnych w SOR (i wypisaniem do domu);
- skierowaniem leczenie do oddziałów szpitala, w którym działa oddział;
- odmową przyjęcia do SOR osoby niebędącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
- potwierdzeniem lub wystawieniem skierowania z SOR na leczenie w innym szpitalu;
- wystawieniem zlecenie na lotniczy transport sanitarny;
- skierowaniem do leczenia w POZ (wyłącznie osoby, którym w wyniku segregacji przydzielono kolor zielony lub niebieski).
- Pobyt w SOR może skończyć się również samowolnym opuszczeniem tego oddziału przez pacjenta, choć w przepisach tego nie przewidziano - dodaje.
Prawnik podkreśla, że w przypadku, gdy nie ukończono diagnostyki, a pacjent samowolnie opuścił SOR, należy uzupełnić kartę informacyjną leczenia szpitalnego napisać, że pacjent został zakwalifikowany na podstawie triage do danego koloru (przez pielęgniarkę, ratownika, lekarza). - W momencie triage'u według relacji (ratownika/pielęgniarki/lekarza) pacjent w pełnym kontakcie logiczno-słownym, bez cech zagrożenia życia. Pacjent opuścił SOR przed ukończeniem diagnostyki bez powiadamiania personelu medycznego - wyjaśnia Radosław Tymiński.
Jednak w przypadku podejrzenia, iż pacjent nie ma pełnego kontaktu lub rozeznania co do podejmowanych działań (np. jest pod wpływem substancji psychoaktywnych), powinno się powiadomić policję.
- Aktem staranności dozwolonym jest zawiadomienie policji. Policja ma wszelkie instrumentarium do sprawdzenia, czy pacjentowi nie stała się krzywda, a sam szpital nigdy nie stanie przed skutecznym zarzutem niedochowania żadnej staranności - podkreśla Agnieszka Sieńko.
Czytaj w LEX: Zasady i techniki komunikacji z pacjentem >>>
Czytaj w LEX: Depozyt rzeczy pacjenta w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.