Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez zewnętrznego wsparcia - osób, firm i instytucji. Aby ich uhonorować od 1992 roku w Zabrzu organizowany jest coroczny koncert „Serce za serce”.
W tym roku gwiazdami wieczoru były zespół Zakopower oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso – występujące ze wspólnym koncertem. Prowadzący przypominali, że to niemal dokładnie 30 lat temu, 5 listopada 1985 roku profesor Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce i rozpoczął program przeszczepów tego narządu dający nadzieję wielu chorym.
Statuetki „Serce za serce” podczas sobotniej gali otrzymały za hojność: spółki Voigt z Zabrza i Ecol z Rybnika. Statuetki „Przyjaciel Fundacji” dostały spółki: Zakłady Mięsne HAM, Rafako SA, Inter Car II, Alter Medica, Wadim Plast, IRPO, Maga, Roboclean i PerfectColl.
Fundacja uhonorowała też darczyńcę wyłonionego spośród osób prywatnych, które wspierają jej pracę. W tym roku rada Fundacji szczególnie podziękowała Kazimierze Stańczyk - „za wspaniałą filantropijną postawę”.
Nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursu o nagrodę naukową imienia profesora Religi na najlepszą pracę z zakresu medycyny i bioinżynierii, dotyczącą szeroko rozumianego leczenia chorób serca. Laureatami został zespół twórców pracy opisującej nową metodę hybrydowej rewaskularyzacji, która łączy techniki z zakresu kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii.
W imieniu wyróżnionego zespołu (w składzie: profesor Mariusz Gąsior, dr Michał Zembala, dr Mateusz Tajstra, dr Krzysztof Filipiak, dr Marek Gierlotka, dr Tomasz Hrapkowicz, dr Michał Hawranek, profesor Lech Poloński i profesor Marian Zembala) nagrody odebrali w sobotę 14 listopada 2015 kardiolog Mateusz Tajstra i kardiochirurg Tomasz Hrapkowicz.
- Chcę państwa uspokoić, że to nie kumoterstwo ani przekupstwo. Autorzy tej pracy otrzymali również nagrodę na Europejskim Kongresie Kardiologicznym. Praca była w tzw. gronie najlepszych cytowań, publikowana w bardzo prestiżowym czasopiśmie zagranicznym - mówił przewodniczący rady naukowej Fundacji, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Marian Zembala.
Profesor Zembala podkreślał też w sobotę, że wśród zebranych nie ma wielu ludzi, którzy przedwcześnie odeszli - wśród nich profesora Religi.
- Do tych, którzy przedwcześnie odeszli, należą dzieci, matki, które z uchodźcami nie dopłynęły do upragnionego lądu; ofiary na Synaju czy – wczoraj – ofiary w Paryżu - wskazał minister zdrowia, prosząc o chwilę ciszy dla uczczenia ich pamięci.
Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 roku profesor Zbigniew Religa. Zajmuje się ona opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Komentarz
|
Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.
Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był profesor Zbigniew Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 roku, z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 roku, fundacja przyjęła jego imię.
W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli między innymi Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetniali: argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski, pianista Marek Tomaszewski, Golec uOrkiestra i artyści zespołu Śląsk.(pap)